Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Зар и они: Адвокати од данас не раде, Влада штрајк сматра незаконитим!

Адвокатска комора која данас званично ступа у штајк наложила је свим адвокатима да током обуставе рада не улазе, нити бораве у просторијама судова, тужилаштава, полиције или државних органа по било којем основу.

То је наведено у Упутству за поступање адвоката током протеста упозорења са обуставом рада које је објављено на сајту коморе.

7.августа 2019. године је Закон о фискализацији у промету производа и услуга ступио на снагу. Примјена је, након једногодишњег одлагања, почела од 1. јануара 2021. године, уз увођење додатног рока за прелазак на систем електронске фискализације од пет мјесеци.

Одлука да обустави пружање правне помоћи адвоката на цијелој територији Црне Горе све до испуњена захтјева којим се тражи да се измијени Закон о фискализацији и да се ова дјелатност изузме из његове примјене донијета је у четвртак на ванредној сједници скупштине коморе која је одржана електронским путем.

Током обуставе рада адвокати неће приступити рочиштима судова, неће приступити тужилаштву и неће поступати у истражним и другим поступцима и неће приступати у полицију у преткривичним поступцима, пише у упутству.

Адвокати, како је објашњено, током обуставе рада могу подносити тужбе, жалбе и друга правна средства и акта код којих би пропуштање рока резултирало губитком права клијената иили застаром.

-Одредбом члана 89 став 1 тачка четири Статута Адвокатске коморе утврђена је као тежа повреда дужности адвоката неизвршавање одлука Адвокатске коморе, истакнуто је у упутству.

Одлука о штрајку је достављена свим адвокатима, судовима и тужилаштвима, као и министарствима правде и финансија. Из Адвокатске коморе је објашњено да на овај начин адвокатура брани достојанство, самосталност и независност на којима се темељи постојање те професије.

Из Министарства финансија је средином прошле седмице, након посљедње рунде неуспјелих преговора, саопштено да нема могућности да се измијени Закон о фискализацији, те да он мора бити једнак за све.

Држава је урадила све да се олакша примјена закона, а узимајући у обзир све досадашње активности и да је дио ових обвезника већ прешао на овај систем, не постоје оправдани и одрживи аргументи, нити могућности за измјену прописа у смислу изузимања ове дјелатности из предметне законске норме. Подсјећамо да је пројектни тим за примјену електронске фискализације упорно и предано сарађивао са представницима многих дјелатности и остаје на располагању за даљу подршку у примјени закона, саопштено је из министарства.

Влада Црне Горе саопштила је да је одлука адвоката о ступању у штрајк незаконита.

Одлука не садржи правни основ, тј. одредбу Закона о адвокатури или другог закона који предвиђа овлашћење Управног одбора, или Скупштине Адвокатске коморе да донесе обавезујућу одлуку о општој обустави пружања адвокатских услуга. Указујемо да правни основ за доношење овакве одлуке не постоји у правном систему Црне Горе, као ни институт: „обустава пружања правне помоћи“. У правном систему Црне Горе постоји само обустава рада у виду штрајка, који уређује Закон о штрајку (“Сл. лист ЦГ”, бр. 11/2015). Указујемо и на то да је право на штрајк основно социјално право и да припада свим категоријама лица која професионално обављају дјелатност, па тако и адвокатима. Међутим, једно од основних начела на којима почива право на штрајк је начело добровољности, које је предвиђено и у члану 2 Закона о штрајку. Добровољност подразумијева слободно одлучивање о учешћу у штрајку, али и одсуство било каквих санкција, односно принуде или пријетње да се у њему учествује или не учествује. Изузеци у погледу примјене општих начела у радном праву, као и у погледу остваривања основних социјалних права, могу бити предвиђени законом и они се у том случају морају везивати за заштиту јавног интереса. Подсјећамо да један овакав изузетак не предвиђа Закон о адвокатури (“Сл. лист РЦГ”, бр. 79/2006 и “Сл. лист ЦГ”, бр. 73/2010 и 22/2017).  Оваквом одлуком Коморе је нарушено је право на рад које је гарантовано Уставом Црне Горе (члан 62) и међународним документима на чију примјену се обавезала Црна Гора. Подсјећамо да Међународни пакт о економским, социјалним и културним правима у члану 6 одређује право на рад, које укључује право сваке особе на прилику за зарађивање за живот радом који је слободно изабрала и прихватила. Осим тога, указујемо да је одлуком Управног одбора Адвокатске коморе нарушено и право на одбрану, које је уређено чланом 67 Кривичног законика, као и право странке да изјави ревизију, које уређује члан 89а Закона о парничном поступку, поручују из Владе.

Кажу да из свега наведеног, недвосмислено произлази да је Управни одбор Адвокатске коморе изашао из оквира својих надлежности, те да је донио одлуку без утемељења у правном систему Црне Горе.

Због тога охрабрујемо адвокате који нијесу дали сагласност за обуставу рада, да наставе са редовним обављањем својих активности, јер би биле правно неосноване све евентуалне мјере које би због тога предузела Адвокатске комора, поручују из Владе.

 

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

АНДРИЈА МАНДИЋ: Гласањем за резолуцију о Сребреници Црна Гора би се нашла у друштву са онима који желе Србима да наметну колективну кривицу!

МУРИНО, 25 ГОДИНА ПОСЛИЈЕ: Прошло је доста времена, неправда према жртвама мора бити исправљена!

МИЛОРАД ДОДИК: Милојкова влада, попут Милове, антисрпска!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

јеленаперовиц

ЈЕЛЕНА ПЕРОВИЋ, ЖЕНСКИ МИЛО: СДТ ми се свети!

novosti12

ХРВАТСКА ДЕМОКРАТИЈА: Хтјели би да гасе српске “Новости”!

мурина0

ПРИЈЕ 25 ГОДИНА: НАТО у Мурину убио троје дјеце, данас обиљежавање злочина!

momo-joksimovic1 (1)

МОМО ЈОКСИМОВИЋ, ПАРТИЈА ПЕНЗИОНЕРА: Обновили смо кривичну пријаву притив Вујице Лазовића, надамо се да је Нововић неће одбацити!

анзак

ДАН АНЗАК, ПРЕСТОЛОНАСЛЕДНИК АЛЕКСАНДАР: На паради у Аустралији и потомци четника!