Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Завршен научни скуп у Котору: Српска Бока има богату традицију!

Бока има изузетно богато културно наслијеђе и мислим да је овај дводневни скуп у организацији Матице Боке и Савеза Срба из Црне Горе показао колико је важно да повремено организујемо научне скупове о Боки и другим областима, казао је предсједник Научног одбора за припрему скупа академик Славенко Терзић. Научни скуп “Бока у огледалу историјског насљеђа”, који је окупио око 20 учесника, завршен је у данас Котору.

Бока је једна велика тема, јер се на овом простору сусрећу и преплићу различите културе и цивилизације, казао је Терзић.

-Скуп је окупио људе различитих струка и био је интердисциплинарни. Направио је једну врсту резимеа истраживања Боке Которске и назначио нове теме. Још увијек треба трагати за архивима не само на бившем југословенском простору, него и другим као што су Венеција, Санкт Петербург, Москва, Истанбул. Било би добро, ако би се Матица Боке одлучила да организује сличне скупове сваке или сваке друге године на пример на тему бокељски научни сусрети или бокељски симпозијум, казао је Терзић.

Предавање доктора Синише Јелушића било је изузетно јер је освијетлио богато насљеђе архимандрита Миковића или опет др Бранка Сбутеге који је дао ретроспективу угледних Бокеља попут дон Ника Луковића…

По мом мишљењу, важна би била тема културног идентитета Боке јер је Бока мјесто сусрета различитих цивилиазција. Овдје је било и доста Срба католика што је ван пажње јавности.Културно, књижевно, народно стваралаштво, културни идентитет Боке може бити једна врло важна тема јер је Бока дио једног далеко ширег културног простора гдје се преламају разни утицаји. Они стварају једну врло оригиналну културну симбиозу, осјећај културне самоувјерености Бокеља јер се наслањају на дубоке културне темеље, казао је Терзић .

Потпредсједеник организационог одбора Машан Ерцеговић, казао је да је задовоњан скупом са аспекта структуре радова, сериозности радова, учесника, али да га као Бокеља тангира одсуство скоро свих представника јавних културних установа Боке.

Посебно сам изненађен да нису били представници римокатоличке цркве. Сматрам да је научни скуп био врло позитиван и да је донио проактивни предлог Бокељима да живе активан друштвено политички и културни живот. Не у затвореним просторима, на приватним седутама, него да јавни дискурс подигну на ниво да се међусобно чују.

Проблеми Боке са аспекта економије, социјални, самоуправни, проситичу из чињенице да Бока нема заједничкис тав јер нема јавног дискурса.

Немамо артикулацију већ појединачно и превасходно са аспекта испољавања покајничко песимистичку. Научни скуп је показао да наша прошлост посебно у контексту о коме говорим и са аспекта докумената има право да буде носилац кохезионих демократских промјена на унутрашњем правно политичком нивоу Црне Горе, поручио је Ерцеговић.

Међу 20 учесника научног скупа из Боке, Никшића, Подгорице и Београда, били су и херцегновски књижевници и публицисти: др Милан Милановић, Небојша Рашо, Драгана Радојичић, Оливера Доклесић, Никола Маловић и Горан Комар.

извор: ртхн

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ШТА ЈЕ РАДИО ДПС: Предраг Бошковић плаћао апартман словачком министру одбране, а заправо финансирао акцију полиције у Будви 2020. године!

НАШЕ ПИСМО: Спас српске ћирилице је једноставаан, али га не желе ни лингвисти ни власт!

СЈУТРА У БЕРАНАМА: Вече посвећено историји и традицији, и промоција новог броја “Гласа Холмије”!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

aleksandar1

ПРИНЦ ФИЛИП: Београду је потребан споменик краља Александра!

odar

НАД ОДРОМ КАПЕТАНА ЈОВАНА ДЕРОКА: Уснула је снажна рука борбе против комунизма!

Screenshot

МАРСЕЉ: Обиљежено 90 година од убиства краља Александра Карађорђевића!

sarajevo

МУСЛИМАНИ У БИХ НЕМАЈУ ОБЗИРА: Хоће кућу усташког доглавника да прогласе националним благом!

ambasada

ЛИЦЕМЕРЈЕ АМЕРИКЕ: Примјена наших закона угрожава нашу безбједност!