Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

УН: Спаснуо елан за изолацију Русије!

Једне јунске вечери под свијећњацима у руској мисији у Уједињеним нацијама у Њујорку, десетине УН амбасадора из Африке, с Блиског истока, Латинске Америке и Азије присуствовале су пријему у знак обиљежавања националног празника Русије, мање од четири мјесеца након што су снаге те земље напале сусједну Украјину.

Захваљујемо вам свима на подршци и на вашој принципијелној позицији против такозваног антируског похода, казао је руски амбасадор у УН Василиј Небензија, пошто је оптужио земље, које није именовао, да покушавају да “укину” Русију и њену културу.

Окупљање амбасадора показатељ је потешкоћа с којима се сусрећу западне дипломате у покушајима да одрже међународну одлучност за дипломатску изолацију Русије након првобитне жестине с којом је у УН осуђен напад на Украјину.

Свјесни незадовољства и забринутости међу појединим земљама да рат има превелику глобалну пажњу скоро шест мјесеци без перспективе да ће Уједињене нације бити у стању да то окончају, западне дипломате признају да су ограничене у начину на који могу значајније таргетирати Русију мимо одржавања састанака.

Док се рат наставља, све је теже наћи смислене начине за кажњавање Русије, казао је за Ројтерс Ричард Гоуан, УН директор независне Међународне кризне групе.

У појединим случајевима западне земље се устежу од конкретних потеза, страхујући да неће имати подршку, а све већи број уздржаних приликом гласања наговјештава растући отпор да се јавно супротставе Москви, казали су за британску агенцију дипломате и аналитичари.

Европска унија је у јуну представила план за именовање УН експерта који би истраживао кршења људских права у Русији, навеле су дипломате, али се од те идеје одустало због страхова да би се томе успротивила скоро половина од 47 чланица Савјета УН за људска права са сједиштем у Женеви.

-Државе питају да ли је заиста мудро бити међу онима који су се обрушили на Русију, казао је Олаф Вијенцек, директор женевске канцеларије њемачке Фондације Конрад Аденауер.

Руска мисија у Уједињеним нацијама у Женеви навела је да западне државе “сасвим добро знају да је немогуће изоловати Русију будући да је она глобална сила”.

Дипломатска изолација се није одразила на тајно гласање у Женеви којим се одлучивало о најбољој “националној ношњи” на пријему у јуну. Руска дипломаткиња је побиједила, а на видео снимку види се како као награду добија кутију чоколада. Украјинска делегација је напустила пријем.

Као чланица с правом вета у 15-чланом Савјету безбједности УН, Русија може да се заштити од значајних акција попут санкција, али такође спроводи кампању у другим земљама како би подрила подршку западу.

-Највише нас збуњује идеја да се овакав конфликт суштински подстиче да траје неодређено вријеме, казао је за Ројтерс један афрички дипломата, који је желио да остане анониман, наводећи западно снабдијевање оружја Украјине и изостанак истинских преговора за мирно окончање конфликта.

Уочи гласања у априлу у Генералној скупштини УН, која има 193 чланице, за суспендовање Русије из Савјета за људска права, Москва је упозорила државе да би глас “за” био сматран “непријатељским” и да би носио посљедице за њихове односе. Иницијатива коју су покренуле Сједињене Државе ипак је била успјешна са 93 гласа “за”, 24 “против” и 58 уздржаних.

Америчка амбасадорка у Уједињеним нацијама, Линда Томас Гринфилд казала је да је Русија успјела да придобије поједине државе “лажним тврдњама” да су западне санкције изазвале глобалну кризу хране, али је додала да се то ипак није претворило у већу подршку Русији.

”Преко 17 афричких држава је било уздржано због руских тактика застрашивања. Тога морамо бити свјесни”, казала је она у јулу пред Одбором америчког Сената за иностране односе.

У року од недјељу дана након инвазије 24. фебруара скоро три трећине Генералне скупштине гласало је за кажњавање Русије и захтијевало да повуче своје трупе. Три недјеље касније поново су убједљиво осудили Русију због изазивања “лоше” хуманитарне ситуације.

-Подршка ће блиједити јер су резолуције из марта прилично оштре, а нема воље за даљом акцијом уколико не буде пређена црвена линија, казао је један високи азијски дипломата, који је желио да остане анониман.

Неке дипломате су наговијестиле да те црвене линије могу бити напад нуклеарним или хемијским оружјем, масовно страдање цивила или анексија украјинске територије.

Западне државе су биле успјешне у фокусирању на изборе у тијелима УН. Први пут од како је УН агенција за дјецу УНИЦЕФ настала 1946. године, Русија у априлу није успјела да освоји реизбор у одбору, као ни да задржи мјеста у одборима других организација.

Међутим, у Свјетској здравственој организацији у мају око 30 држава, од којих половина из Африке, није се појавило на гласању о украјинској резолуцији због чега су се поједини делегати, који су се појавили, шалили да сигурно пропуштају неку забаву.

-Највише нас збуњује идеја да се овакав конфликт суштински подстиче да траје неодређено вријеме, казао је за Ројтерс један афрички дипломата, који је желио да остане анониман, наводећи западно снабдијевање оружја Украјине и изостанак истинских преговора за мирно окончање конфликта.

Украјина је апеловала да Русија буде искључена из Уједињених нација. Међутим, за такав потез који би био без преседана потребна је препорука Савјета безбједности – коју може блокирати Русија – а затим и гласање у Генералној скупштини.

Друга опција је укидање овлаштења представника руског предсједника Владимира Путина, али је за то потребна макар већинска подршка у Генералној скупштини.

Извор: вијести

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

МАРИЈА ЗАХАРОВА: Позивамо аутора Резолуције о Сребреници да повуче документ!

ПРИЧЕ ПОКРАЈ ПУТА, ДАРКО ПРЕЛЕВИЋ: Библос!

ЊУЈОРК: У УН чула се истина о страдању Срба у БИХ, присуствовали представници 40 земаља!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

додик8

МИЛОРАД ДОДИК: Милојкова влада, попут Милове, антисрпска!

1.мај

КОМУНИСТИ РАЗЈЕДИНИТЕ СЕ: Синдикати под Милом за 1. мај шетали и ћутали, сјутра организују Дан отпора!

среб

СРЕБРЕНИЦА-ПОЛИТИЧКА ПРЕКРЕТНИЦА: Срби тешко могу да прогутају подршку резолуцији, можда коначно схвате са киме живе!

титогроб

РАДОВАН КАЛАБИЋ: „Музеј страве и ужаса” као опомена!

мур24

МУРИНО, 25 ГОДИНА ПОСЛИЈЕ: Прошло је доста времена, неправда према жртвама мора бити исправљена!