Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Конференција о Подгоричкој скупштини, Андрија Мандић: Србима да се поштује право да буду Срби!

Предсједник Нове српске демократије и један од лидера Демократског фронта Андрија Мандић рекао је да се нада да ће у Црној Гори доћи вријеме дијалога и споразумијевања, истичући да српски народ поштује права других да мисле и изјашњавају се како желе али да „тражимо и да се нама поштује право да баштинимо традиционални српски идентитет и да будемо Срби“. Мандић је то рекао на Међународној научној конференцији „Велика народна скупштина – Подгоричка скупштина уједињења 1918. године“, која се одржава у Српској кући у Подгорици. Он је истакао да је било важно ослободити људе у Црној Гори и да се у томе успјело 2020. године.

Према мишљењу Мандића, дилеме нема да ће се ова међународна конференција тумачити сјутра на разне начине у свим медијима.

Ја сам, наравно, српски политичар у Црној Гори и ми имамо позитиван однос према Подгоричкој скупштини и њеном наслеђу. Посматрати тај догађај на основу контекста данас погрешно је јер су се у том времену у Црној Гори сви изјашњавали као Срби. Данас то није тако и ми поштујемо право да се изјашњава како ко жели, али тражимо и да се нама поштује право да баштинимо традиционални српски идентитет и да будемо Срби – рекао је Мандић.

Он је нагласио да је уједињење 1918. године било жеља цијелог народа.

– Унитаристичка идеја је имала подршку велике већине народа тада у Црној Гори – сматра Мандић.

Он је подсјетио да су се Црна Гора и Србија раздвојиле 2006. године. Но, истиче, ни данас не може да се нађе консензус о кључним питањима.

Нама је било важно да ослободимо људе у Црној Гори и то смо успјели 2020. године. Али правим представницима српског народа, вољом међународног фактора, не дозвољава се да уђу у Владу, што је јединствен примјер на просторима бивше Југославије. А све се то дешава иако је српски народ доминантно заслужан за демократске промјене у Црној Гори – навео је Мандић.

Истакао је да је парламетарнна већина потписала споразум којим се у једном дијелу прецизира да ће се договор тражити унутар саме те већине. Мандић је изразио наду да ће се тај споразум поштовати.

Нагласио је да су ово изазовна времена.

Видјећемо 12. децембра на сједници парламента можемо ли да изаберемо судије Уставног суда, што је важан услов за спровођење фер и слободних избора – указао је Мандић.

Један од лидера ДФ-а је изразио и наду да ће у Црној Гори превладати мир и дијалог, јер је то, како је навео, потребно Црној Гори.

Ми, као српски народ, остајемо на нашим позицијама и желимо дијалог и договор са свима у Црној Гори. Принцип који се мора поштовати јесте да се мора уважавати воља народа – наглашава Мандић.

Како је истакао проф. др Александар Растовић, Подгоричка скупштина изазива велику пажњу и 104 године након њеног одржавања. Он сматра да је у питању догађај који није био важан само за Црну Гору него и шире Балканско полуострво.

– То је био догађај којим је остварена вјековна тежња српског народа и житеља са ових простора да дође до уједињења у државну заједницу Јужних Словена – указао је Растовић.

Он је рекао да су велике силе по много чему имале двоструке стандарде, описујући детаљно како су поступале и какве су одлуке доносиле у то вријеме.

Према оцјени проф. др Иване Крстић Мистриџеловић, нема сумње у демократски карактер Подгоричке скупштине. Она је истакла и да је несумњиво да је њене одлуке подржавала велика већина народа у Црној Гори тада, и свака дилема у том смислу је отклоњена.

– Што је касније потврђено и међународним признањем – нагласила је Крстић Мистриџеловић.

Директор Српске куће Емило Лабудовић прочитао је писмо академика Зорана Лакића, који није био у могућности да присуствује конференцији.

Чин уједињења био је изузетно важан историјски догађај, то је датум који једнако припада цијелом српском народу – навео је Лакић у писму.

Конференција се наставља сјутра.

 

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

АНДРИЈА МАНДИЋ: Гласањем за резолуцију о Сребреници Црна Гора би се нашла у друштву са онима који желе Србима да наметну колективну кривицу!

МУРИНО, 25 ГОДИНА ПОСЛИЈЕ: Прошло је доста времена, неправда према жртвама мора бити исправљена!

МИЛОРАД ДОДИК: Милојкова влада, попут Милове, антисрпска!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

гаврило

ПРИЈЕ 106 ГОДИНА: У логору Терезин умро Гаврило Принцип!

11п

ИСТИНА О СРБИМА, ВЕСЕЛИН ЏЕЛЕТОВИЋ: Филм “Жетва” о трговини српским органима на Космету!

јеленаперовиц

ЈЕЛЕНА ПЕРОВИЋ, ЖЕНСКИ МИЛО: СДТ ми се свети!

novosti12

ХРВАТСКА ДЕМОКРАТИЈА: Хтјели би да гасе српске “Новости”!

мурина0

ПРИЈЕ 25 ГОДИНА: НАТО у Мурину убио троје дјеце, данас обиљежавање злочина!