Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

БРУКА ЦРНЕ ГОРЕ: Говору мржње након Рома највише изложени СРБИ!

Грађани Црне Горе сматрају да су у нашем друштву говору мржње најизложенији припадници/е ромске и египћанске популације и такав став има 49,4 одсто грађана, док се на другом мјесту налазе Срби и то је мишљење више од четвртине популације, односно 26,7 одсто, показују подаци из Шестог периодичног извјештаја о примјени Европске повеље о регионалним и мањинским језицима и Четвртог извјештаја Црне Горе о остваривању Оквирне конвенције за заштиту националних мањина. У том документу се позивају на истраживање које је урадио Центар за демократију и људска права (ЦЕДЕМ), према којем 22,2 одсто грађана сматра да су говору мржње најизложенији муслимани, 20,3 одсто да су то Албанци, док у најмањој мјери сматрају да су говору мржње изложени католици.

Према истраживању “Обрасци и степен дискриминације у Црној Гори 2020”, Роми и Египћани представљају најдискриминисанију друштвену групу, док је дискриминација по основу националности присутна на нивоу од 11,4 одсто, а по основу вјероисповијести на нивоу од 13,2 одсто.

Овдје треба указати и да дискриминацију на националној основи чешће наводе грађани доби од 18 до 29 година, док је рјеђе уочавају старији од 60 година – наводи се у извјештајима које је усвојила и Влада.

Када је ријеч о политикама запошљавања, већина грађана сматра да су политике запошљавања у Црној Гори дискриминаторне према припадницима националних мањина.

Прецизније, 58 одсто се слаже са овим ставом, док супротно мисли нешто више од трећине грађана. Као што је случај дуги низ година, грађани перципирају Роме као најугроженију групацију и у овој области. Дискриминација Рома и Египћана је изражена и у области образовања (31,1 одсто), културе (33,3 одсто), рада јавних служби (30,7 одсто) и у области здравствене заштите (25,8 одсто). Дискриминација у области рада јавних служби и културе је у значајној мјери присутна и када је у питању национална припадност, односно вјероисповијест црногорских грађана, док је мање присутна у области образовања и здравствене заштите – наводи се у извјештајима.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ВРАНЕШ ПОЧЕТКОМ 19. ВИЈЕКА: Протјеривање Срба и насељавање муслимана!

СУЗЕ ЦРНОГОРСКЕ КРАЉИЦЕ: Ако Бог да, осветићемо Косово!

КО ТО ДАЈЕ ПАРЕ, ЗАЛУДНИ ХОР ПРОПАЛЕ ИДЕОЛОГИЈЕ: Киц “Поп хор” по Војводини пјева партизанске попевке!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

јоацв

МИТРОПОЛИТ ЈОАНИКИЈЕ СА ЗЛАТИЦЕ ПОРУЧИО: Косово старо српско огњиште које не заборављамо!

jovan-erakovic-4

АФОРИЗМИ, ЈОВАН ЕРАКОВИЋ ИЗ БАЊАНА: “Овима што злу крв уносе, ваљало би рећи да се носе”!

слове9

АНДРИЈА МАНДИЋ ТОКОМ РАЗГОВОРА СА НАТАШОМ ПИРЦ МУСАР: Реконструкција Владе у јуну, ускоро и посјета Словенији!

гаврило

ПРИЈЕ 106 ГОДИНА: У логору Терезин умро Гаврило Принцип!

јеленаперовиц

ЈЕЛЕНА ПЕРОВИЋ, ЖЕНСКИ МИЛО: СДТ ми се свети!