Данас су Благовјести

Српска православна црква и верници данас славе Благосвести, дан када се Хришћани подсећају доласка Архангела Гаврила који је Богородици јавио благу вест да ће родити Сина Божијег.

„Радуј се, благодатна! Господ је с тобом, благословена си ти међу женама„.

Овим речима арханђел Гаврило саопштио је Девици Марији да је одабрана од Бога да роди Божијег сина, Исуса Христа, Месију и Спаситеља света и човека.

Отуда се и Благовест сматра колико великим толико и радосним празником. Са овим догађајем, отпочела је историја спасења људског рода и обновљења твари. Спадају у ред Богородичних празника, и увек се славе 25. марта по старом, односно 7. априла по новом календару.

Колико се у нашем народу поштују Благовести, говори и веровање да данас ни птице у шуми не свијају гнезда. Светкују га највише жене, због порода, посебно нероткиње моле се Светој Богородици. По народном веровању док овај дан не прође, људи се још боје зиме. Благовести су, уз Цвети, једина два дана када је дозвољено јести рибу током Васкршњег поста.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ПОСЛИЈЕ: Дража и Павле живи, Црна Гора задњи комунистички бастион!

ДАН КАДА ЈЕ СРПСТВО ПЛАКАЛО: ЗАРОБЉЕН ЂЕНЕРАЛ ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ!

ПЈЕСМЕ О ДРАЖИ

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

milosevic1

РАЗЈАШЊАВАЊА: Светозар Милошевић – жртва УДБЕ!

cetnici90

ПЈЕСМЕ О ДРАЖИ

Draza-Mihailovic-767x600-1-1

ДАН КАДА ЈЕ СРПСТВО ПЛАКАЛО: ЗАРОБЉЕН ЂЕНЕРАЛ ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ!

c4

МИХАИЛО МИНИЋ О ЛИЈЕВЧА ПОЉУ: Партизани, усташе и Њемци у истом строју против црногорских четника!

milosevic1

РАЗЈАШЊАВАЊА: Након ликвидације Светозара Милошевића убице су се удаљиле ка Требешици (3)!