– Ето, Хрвати су водили ту борбу за своју независност као што су водили и они /Украјинци/. Направљена је паралела између Павелића и /идеолога нацизма у Украјини Степана/ Бендере – указао је Штрбац за Срну.
Штрбац је навео да мемоари сами по себи нису спорни и да ће их као човјек који води Документациони центар свакако читати чим до њих дође.
– Читаћу их као човјек који очекује да му ти мемоари разјасне неки ратне ситуације из тог периода, али ако је то идеолошки објављено да се подржи тај усташки режим, та држава тада, НДХ, па ако то сада доприноси мобилизацији ове данашње украјинске државе, војске, народа да се одупру Русима, онда су то потпуно другачији аспекти – рекао је Штрбац.
Он је поновио да се мемоари историјских личности увијек могу посматрати са више аспеката, нагласивши да “Веритас” настоји да дође до мемоара српских непријатеља у 20. вијеку, посебно личности из Другог свјетског рата и рата деведесетих година.
– Важно нам је да из тих мемоара извучемо нешто што је документаристички и што би могли користити. Када би неко дошао у нашу канцеларију и видио све монографије хрватских гардијских бригада које имамо могао бии протумачити – види ови навијају за Хрвате. Гледано са докумантаристичко-историјског аспекта мемоари су добри у том смислу да се из њих покуша извући нешто – рекао је Штрбац.
Једна од највећих украјинских књижара објавила је мемоаре Анте Павелића.
У мемоарима који су симболично названи “За дом спремни” Хрвати су описани као народ који се у 20. вијеку нашао у ситуацији да се бори сам против свих и у дугој и крвавој борби изборио своју независност.
извор: ртрс