ЊУЈОРК: Парастос Михајлу Пупину, великану српске науке!

У знак сећања на 89. годишњицу упокојења чувеног српског научника Михајла Идворског Пупина, на гробљу „Wоодлаwн” у Њујорку одржан је парастос. Церемонију су предводили парохијски свештеници Српске православне цркве у Њујорку, уз присуство бројних чланова српске заједнице и особља Генералног Конзулата Републике Србије, на челу са Генералним конзулом др Владимиром Божовићем.

У свом обраћању, отац Живојин подсетио је присутне на Пупинов неизбрисив допринос научном свету, развоју телекомуникација, као и његовој родној земљи и српском народу у дијаспори. Пупин, који је свој интелектуални таленат користио на добробит свих, оставио је дубок траг не само у науци, већ и у срцима својих сународника.

Др Владимир Божовић истакао је Пупина као симбол једне епохе, нагласивши његово нераскидиво обележје које и данас инспирише. Пупинов живот, испуњен тешкоћама али и непоколебљивом љубављу према свом народу, послужио је као пример истрајности и оданости својим коренима и вредностима.

Његово дело, од академског доприноса на Универзитету Колумбија до добитника Пулицерове награде за аутобиографију „Од пашњака до научењака”, представља трајно наслеђе које надахњује. Пупинова филантропска делатност, подршка српској младежи и културним институцијама, само су део његовог великог доприноса српском народу и отаџбини.

Посебно је истакнута Пупинова улога у дипломатским напорима током Париске мировне конференције, што је имало кључан утицај на територијалне добитке за Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца. Генерални конзул Божовић изразио је дубоку захвалност Пупину, нагласивши да његова интелектуална величина и човекољубиво опредељење настављају да инспиришу српску заједницу у САД.

Парастос у Њујорку био је прилика да се подсетимо и одамо почаст Михајлу Идворском Пупину, човеку чија дела и живот представљају вечно наслеђе и инспирацију за будуће генерације.

извор: сербиан тимес

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ПОЛИТИЧКА (НЕ)КУЛТУРА: Држава на пет хиљада аутомобила!

АФОРИЗМИ, ЈОВАН ЕРАКОВИЋ ИЗ БАЊАНА: „Нико не изговара ништа тако тврдоглаво као бивши Србин да није Србин“!

ПОГЛЕД НА МИЛОШЕВИЋА И ЂИНЂИЋА ИЗ УГЛА НОВОГ СВЈЕТСКОГ ХАОСА: Различити политички одговори на исти историјски тренутак!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

milosevic1

РАЗЈАШЊАВАЊА: Светозар Милошевић – жртва УДБЕ!

Draza-Mihailovic-767x600-1-1

ДАН КАДА ЈЕ СРПСТВО ПЛАКАЛО: ЗАРОБЉЕН ЂЕНЕРАЛ ДРАЖА МИХАИЛОВИЋ!

c4

МИХАИЛО МИНИЋ О ЛИЈЕВЧА ПОЉУ: Партизани, усташе и Њемци у истом строју против црногорских четника!

Klub-poslanika-DPS-e1698779392216-728x556

РАКОЧЕВИЋ, ВУКОВИЋ, ЕРАКОВИЋ, НИКОЛИЋ ПОДНОСЕ ОСТАВКЕ: Сретан пут, нијесу се узбуђивали када је у њихово вријеме опозиција годинама била ван парламента!

Tito_Draza

ЗАШТО ПАРТИЗАНИ И ЧЕТНИЦИ НИЈЕСУ ОСЛОБОДИЛИ ЈАСЕНОВАЦ: Тито није хтио, Дража није могао!