На питање Срне да ли ће Механизам за међународне кривичне судове у Хагу предузети било какве мјере када је ријеч о позивима да се пружи адекватна медицинска њега Караџићу, из Механизма су одговорили да „немају слободу да откривају приватне медицинске податке о било коме“, али је адвокат Горан Петронијевић изјавио да је Механизам интервенисао код власти затвора Албани да Караџићу буде пружена неопходна медицинска помоћ, која је изостала.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик је подржао петицију и истакао да је срамно то што се дешава Караџићу у британском затвору, а директор Универзитетског клиничког центра Српске Владо Ђајић рекао је Срни да су љекари ове здравствене установе спремни да прегледају Караџића у том затвору.
Соња Караџић Јовичевић рекла је да петиција може да помогне јер је овај документ потписао огроман број људи, те да ће бити „прилог свих обраћања на све адресе на које буду могли да се обрате“. „Захвална сам људима који су је покренули и који су је потписали“, истакла је она.
Радован Караџић је смјештен у затвор Албани на острву Вајт гдје након што је осуђен у Хашком трибуналу, издржава доживотну казну. Ријеч је о затвору који има репутацију једне од најгорих затворских установа у Великој Британији и не испуњава бројне услове који су предвиђени стандардима у већини европских држава.
У неколико наврата Караџићева кћерка Соња указивала је на веома тешке услове у којима је њен отац и на његово тешко здравствено стање због тога што му не омогућавају љекарске прегледе нити адекватно лијечење.
извор: ртрс