Поводом хапшења тројице држављана Црне Горе, на слави у манастиру Високи Дечани, Рајка Кривокапића, Драгутина Лалатовића и Маринка Јовановића, чланова Православног братства православне омладине „Стазама радости у Земљи Живих“, својом подршком обратио се и академик Алексиос Панагопулос Млађи, академик Европске Академије Наука и Умјетности, Академик Међународне Словенске Академије, троструки доктор, доктор правних и политичких наука, доктор биоетике и доктор теологије, чији је ментор био блаженопочивши Митрополит Амфилохије Радовић, велики пријатељ српског народа.
У свом тексту поводом немилих догађаја хапшења тројице младића из Црне Горе у манастиру Високи Дечани, Академик Алексиос Панагопулос каже:
„У времену када су права и слободе загарантоване бројним конвенцијама, суочени смо са све учесталијим непоштовањем основних људских права и слобода. Последњи немио догађај који је одјекнуо и код нас у Грчкој и у осталим земљама Европске Уније, јесте затварање тројице младића из Братства православне омладине „Стазама радости у Земљи Живих“ из Никшића, на слави у манастира у Високим Дечанима за празник Светог Краља Стефана Дечанског. Не мало пута сам још и као студент на Православном богословском факултету преко 40 година прошлог и овог века био на Косову и Метохији са мојим професорима Митрополитом Амфилохијем и Владиком Атанасијем, и касније током тешких година страдања братског српског народа. Поред бројних војника распоређених у јединицама КФОРА, налазе се војници и из војске Грчке, који чувају светиње на Косову и Метохији заједно са осталим војницима из других земаља Европске Уније. Косово Метохија је подручје на коме се налазе многи манастири и цркве Српске православне цркве и Епархије рашко-призренске које су по заштитом Унеска. Са Епископом Теодосијем сам и дугогодишњи пријатељ и били смо генерација на теолошком факултету. На Косову и Метохији су моји бројни пријатељи код којих увек радо долазим kao koд игумана манастира Високих Дечана архимандрита Саве и игумана манастира Зочиште архимандрита Стефана. Добро знам шта Косово и Метохија значе сваком србину а поготову грађанима Црне Горе. Њихов краљ и господар Црне Горе Никола Петровић Његош ослободио је Метохију и тада је припадала Краљевини Црној Гори. У писмо утамничене браће из Црне Горе, које написаше из затвора на Косову, и које је чула цијела хришћанска Европа, храбро и одлучно написаше „куд ћеш боље него да погинеш на Косову!“, показује се и њихова вера и њихова истинољубиовост.
Када знамо да су ова наша утамничена браћа, са својом хуманом организацијом, Братством Православен омладине „Стазама радости у Земљи Живих“, коју су основали са благословом и подршком блаженопочившег Митрополита Амфилохија, обишли бројне светиње од Црне Горе, преко Грчке, Егине, Солуна, Свете Горе до Свете Земље и Јерусалима, само се можемо задивити њиховој вери и љубави и потврдити њихову племенитост, чојство и јунаштво.
Као доктор правних и политичких наука и редовни академик Европске Академије Наука и Уметности, и неколико других светских академија, као доктор теолошких наука, и доктор биоетике, као бивши ректор славне школе Атонијаде на Светој Гори, дижем свој глас у одбрану основних људских права, утамниченим у затворима у Подујеву и Косовској Митровици, Рајку Кривокапићу, Драгутину Лалатовићу и Маринку Јовановићу. Молим овом приликом и све људе добре воље да дигну свој глас разума у подршци невино заточенима на Косову и Метохији, уз ону велику ријеч да „Бог није у сили него у правди коју је рекао Свети благовјерни кнез Александар Невски“.