Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ХЛАДНО ОТОПЉАВАЊЕ, МИЛАТОВИЋ-ВУЧИЋ: Предсједник Србије позван да дође у Подгорицу!

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић истакао је након разговора са предсједником Србије Александром Вучићем да треба унаприједити сарадњу, посебно на плану јачања економских односа, те да двије земље дијели исти европски циљ. За Милатовића је приређен свечани дочек испред Палате “Србија”, након чега је одржан састанак два предсједника и пленарни разговори делегација двије земље, предвођене Вучићем и Милатовићем.

Вучић је рекао да су разговарали о бројним питањима, те је нагласио да је Милатовић затражио најбољу позицију на ЕXПО 2027 Београд, а да је он обећао да ће бити обезбијеђена. Разговарали су, каже, и о бројним инфраструктурним пројектима, укуључујући ЛНГ терминал у Бару.

То би била могућност да се преузме 2,7 милиона кубних метара на дневном нивоу, што нама може да помогне, рекао је Вучић.

Он је казао Србија не тражи ништа од других страна што оне не желе. Истакао је да су разговарали врло отворено и цивилизовано, како успоставити најбоље могуће односе двије земље.

Ми смо разговарали и о политичким и регионалним темама. Желио бих да поступно дођемо до бољих односа Србије и Црне Горе. Разговарали смо о свим другим важним питањима – од инфраструктурних питања, изградњи ауто-путева који ће нас повезивати, да из Београда до Подгорице стигнемо за 4,5 сата, потреби за даљом изградњом жељезничке пруге, даљим повезивањем и у енергетском смислу, рекао је Вучић.

То се, каже, односи на далековод Пљевља-Бајина Башта, код којег постоје техничка неслагања и проблеми, што се данас анализирало.

Србија је заинтересована да део тог течног гаса купује, зато смо спремни да челичне цијеви спустимо према мерној станици у Бијелом Пољу, да бисмо могли да купимо значајне количине гаса, рекао је Вучић, истичући да грађани треба да осјете добробит сарадње двије земље.

Милатовић је рекао да му је задовољство што посјећује Београд. Посјета Србији, након посјете Бриселу, долази као природан наставак имајући у виду спољну политику Црне Горе.

-Србија је у економском смислу можда и најважнији партнер Црне Горе. Спољнотрговинска размјена са Србијом је у 2022. године била 20 одсто од укупне робне размјене. Црна Гора највише извози у Србију, рекао је Милатовић.

Он је навео да је прошле године, Србија била највећи инвеститор у Црној Гори, 12 одсто од укупног нивоа страних инвестиција.

Парадоксално, немамо амбасадоре, упркос овим екононским односима. Немамо заједничке граничне прелазе, иако их рецимо имамо са Албанијом. Директни платни промет је велики проблем. Притом, никада досад није одржана заједничка сједница двије владе, рекао је Милатовић.

Он је казао и да о неким темама двије земље не мисле исто, али да кроз разговор и међусобно уважавање треба додатно јачати повјерење и сарадњу.

Сагласили смо се да треба што прије именовати амбасадоре, о потреби да имамо заједничке сједнице владе, заједничке граничне прелазе, рекао је Милатовић.

Он је навео да Србија можда може да изгради другу дионицу ауто-пута у Црној Гори.

Честитам Србији на предстојећој организацији ЕXПО 2027. године у Београду, рекао је Милатовић.

Традиција, култура, жива економска сарадња, каже он, треба да буду на завидном нивоу.

Овом посјетом окрећемо нови лист у нашим односима. Јавно позивам предсједника Вучића да посјети Црну Гору, рекао је Милатовић.

Он је рекао да свако ко је кривично кажњен у Црној Гори, треба да одслужи ту казну, укључујући и Светозара Маровића (бившег предсједника црногорског парламента, осуђеног због формирања криминалне организације). Казао је да су разговарали о изручењу Маровића, и добили увјеравања да ће се Србија према том питању одговорно однијети.

Вучић је рекао да, поводом медијских навода да ће Поштанска штедионица Београд, у власништву Владе Србије, купити Прву банку, то предстаВља ноторне неистине.

На те смо неистине већ и навикли, рекао је Вучић.

Он је рекао да треба радити на успостављању директног платног промета.

Вучић је рекао да су разговарали о случају Маровића, у односима двије земље сви траже неке проблеме гледајући према Србији, а не постављају питање како је Црна Гора признала једнострано проглашену независност дијела српске територије, мимо међународног права.

Јесте ли размислили боли ли нас то што је Црна Гора признала отцјепљење дијела територије Републике Србије? Кад причамо о амбасадорима, је ли нас бољело што је протјеран наш амбасадор? Као што видите, немамо проблем поштовања према Милатовићу и доносимо одлуку у наредних 10 до 12 дана ко ће бити нови амбасадор у Црној Гори. Или увијек морате да видите све из сопствене визуре? Нијесам говорио ни о српском питању ни о чему другом. Како је могуће да од 28,73 одсто Срба имате свега осам одсто Срба запослених у јавном сектору? Мислите ли да је то мање важно питање од изручења Маровића. Треба разговарати о свим питањима, па и о Маровићу. Молим вас да се некад ставите у наше ципеле и да погледате како то изгледа из нашег угла. Као што се ја трудим да разумијем све потребе Црне Горе, које желим да поштујем, рекао је Вучић.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ПАТРИЈАРХ ПОРФИРИЈЕ: Подижемо глас против историјског ревизионизма и Резолуције о Сребреници!

СРПСКЕ ЗЕМЉЕ

ПРЕДСТАВНИЦИ ПЕНЗИОНЕРА: Нећемо повећање чланарине, Савез пензионера је и даље филијала ДПС-а!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

porfirije-banja-luka

ПАТРИЈАРХА ПОРФИРИЈА СПРИЈЕЧИЛИ ДА ДОЂЕ НА КОСМЕТ, ЦРКВА ПОРУЧИЛА: Нећемо оставити свој народ, забрана слика прогона Срба и цркве!

kruna5

МОНАРХИЈА: Црква и Круна заједно!

broz2

ЗАШТО СЕ СВЕ ОВО СРБИМА ДЕШАВА: Долази Јованка да опали Титу шамарчину!

moskvaigor

МОСКВА: Приказан филм Игора Дамјановића “Крај неоколонијализма – Централноафричка Република”!

spajic-3

ПОНИЖАВАЈУЋЕ: ПЕС се договара са Хрватском око Јасеновца, за Сребреницу нијесу звали Београд!