Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Беране: Споразум о сарадњи Гимназије и Дома ученика и студената!

На свечаности потписивања споразума између ЈУ Гимназија „ Панто Малишић“ Беране, коју је заступао директор Драган Бубања, професор историје и Дома ученика и студената Беране, кога је заступао директор Горан Киковић, професор историје, констатовано је обострано уважавање и задовољство и на досадашњој сарадњи која је данас крунисана потписивањем споразума о сарадњи у корист ученика обје васпитно -образовне установе.

Овом приликом професори Бубања и Киковић су истакнули важност беранске Гимназије за образовање и школство, која је настала прије скоро стодесет година односно крајем августа 1913. године као школа основана послије ослободилачких ратова које је водила Црна Гора и ослободила Беране од турске окупације након 457 година. Указ о њеном оснивању донио је Никола I Петровић, краљ и господар Црне Горе, на предлог министра просвјете и црквених послова и ово је за област Полимља и Васојевића,био и остао значајан историјски догађај!

Они су истакли ријечи академика др Радосава Јагоша Вешовића,који је у својој капиталној књизи ”Племе Васојевићи – у вези са историјом Црне Горе и племенским животом сусједних брда”, истакао следеће: …”У моралним настојањима Васојевића значајна је њихова тежња за просвјећивањем и бољим подизањем подмлатка. Сваки је свјестан колику вриједност има школа и преко ње жели да освоји својој дјеци или млађој браћи достојно мјесто у новом животу који предстоји. Стога тамо ријетко која сељачка кућа да нема дјеце у гимназији. Најбоље то показује статистика гимназије у Беранама у којој је послије рата (Први свјетски рат, прим.аут.), уписивано често више од хиљаду ученика. Ова је оријентација према школи већ од рана јако развијена код Васојевића. Чак има примјера самоучке писмености. Из тежње за школом отргли су се многи изван свога племена те радом и спремом доспијевали на најугледнија мјеста државне управе у Србији и Црној Гори. Ишли су и у Русију…”

Опис није доступан.
Горан Киковић и Драган Бубања

Увијек је у народу Горњег Полимља и Васојевића постојала и данас постоји тежња ка новим формама просвијећености и културе. А у тој причи најзначајнију улогу одиграла је беранска Гимназија. Она је била и остала како истакнуо професор и директор Драган Бубања, ”…луча знања која свијетли стодесет година и увијек води напријед, на праве и свијетле путеве човјечанства. Зато и данас у великом броју ђаци беранске Гимназије су елитни ученици елитне школе; јер је она постала и остала мјесто из којег је знатан број професора достигао и титуле доктора наука, академика и других високошколаца и данас, мисија Беранске гимназије је иста. Образовање и знање наших ученика је и даље луча просвјете која сија , а жеља за знањем сваку нову генерацију задовољава у складу са временом, могућностима и потребама које су јој пружене.Гимназија у Беранама је луча знања у последњих стодесет година.

Директор Дома ученика и студента Беране професор Горан Киковић је упознао госта директора Беранске гимназије професора Драгана Бубању о значају оснивања и кратаком историјату Дома ученика и студента Беране. Киковић је истакао да је Дом ученика у Беранама основан школске 1996/97. године као саставни дио ЈУ Средње медицинске школе „Др Бранко Зоговић“. Ђачки дом је основан као подршка тек основаној Средњој медицинској школи, чији је значајан број ученика долазио из сусједних општина којима је било неопходно пружити квалитетне смјештајне услове. Од оснивања до краја школске 2000/01. године Дом је био смјештен у дијелу зграде Стрељачког савеза која се налази у приградском насељу Доње Луге. Крајем септембра 2001. године завршено је адаптирање старе зграде Дома здравља за потребе ђачког смјештаја, а ученици су се уселили 1. октобра 2001. године. У новембру 2006. године долази до одвајања Дома ученика из састава ЈУ Средње медицинске школе „Др Бранко Зоговић“, чиме су се стекли услови да ова установа понуди смјештај ученицима свих средњих школа. Одлуком о оснивању Јавне Установе ,,Дома ученика и студената”, коју је влада Црне Горе донијела на сједници одржаној 17. октобра 2018. године, тако да, током јануара мјесеца 2019. године дом ученика је пресељен у новој згради Универзитетског центра, гдје су се стекли услови да ова установа поред ученика понуди и смјештајне капацитете и студентима Високе медицинске школе.

Ако се накратко осврнемо у прошлост, у ону, сада већ далеку 1996. годину која означава почетак рада ове установе, и у ону 2006. када се осамосталила, и наравно 2019. годину када се преселила у нову зграду Универyитетског центра гдје се и данас налазимо, видјећемо различите услове који су се из године у годину поправљали и тежили да испуне стандарде модерних домских простора. Данас је, сасвим смо сигурни, свакоме ко је бар једном ушао у ову установу, већ од прилаза и лијепо уређеног дворишта, до соба у којима ученици бораве и свих заједничких просторија у којима уче и проводе слободно вријеме, потпуно јасно да се ради о простору који је не само квалитетно опремљен и прилагођен потребама својих становника, него је и испуњен позитивном атмосфером која се осјећа на сваком кораку, овдје борави и седам ученика беранске Гимназије и ученици других средњих стручних школа и сигуран је Дом за све његове станаре, истакао је Горан Киковић.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ДОБРИЛА КУКОЉ, ПРЕЖИВЈЕЛИ ЛОГОРАШ ЈАСЕНОВЦА: Доња Градина – највећи град мртвих!

ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ВАСИЛИЈЕ ЧУДОТВОРАЦ

МОНАРХИЈА: Крштена принцеза Марија!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

глосариј

ЗАБРИНУТИ ЧИТАЛАЦ, КОРУПЦИЈА ИЛИ БРИГА О ГРАЂАНИМА: Нови министар здравља бира само кадрове одане власницима “Глосарија”!

братунац08

ПОЛИТИЧКА ПРЕКРЕТНИЦА-СРЕБРЕНИЦА: Срби да схвате са киме живе, српски душмани Србима товаре своје злочине!

ustav-crne-gore-constitution-of-montenegro

ПОГЛЕД НА НАЈВИШИ ПРАВНИ АКТ: Устав – зла коб ДПС-овске Црне Горе!

дуско

ДУШКО КНЕЖЕВИЋ: Пацови на плафону, тражим сусрет са митрополитом и собу са Милом Божовићем!

JELICA2

ПРОФ. ДР ЈЕЛИЦА СТОЈАНОВИЋ: Српски писци да провјере како су уписани у базу података националне библиотеке, могуће је да умјесто српском припадају црногорском језику!