‘-Забрањивати улазак у земљу обичним грађанима, па чак и свештеницима и игуманима је политички чин, нема никакве везе са безбједношћу како је то званично саопштавано и Србија тражи да се укину ове репресивне мјере, казао је у интервјуу за портал АДРИА министар спољњих послова Србије Ивица Дачић.
АДРИА: Како оцјењујете то што ДПС није на власти у Црној Гори, а и даље се забрањује српским држављанима улазак у Црну Гору?
Дачић: Очигледно је да се ова неприхватљива пракса наставља. То су политичке одлуке, донијете по политичким критеријумима и као такве су немогуће за било коју демократску државу, а нарочито ону која жели да иде ка Европској унији. Забрањивати улазак у земљу обичним грађанима, па чак и свештеницима и игуманима је политички чин, нема никакве везе са безбједношћу како је то званично саопштавано. Ми тражимо да се укину ове репресивне мјере, зато што крше једну од најважнијих слобода, а то је слобода кретања.
АДРИА: Очекујете ли да ће некада Црна Гора повући признање Косова*?
Дачић: Ми нисмо очекивали ни да ће Црна Гора икад донијети такву одлуку, па је ипак донијела, додуше када је о томе одлучивала другачија већина и другачија влада. Али без обзира на промјене, ова одлука је и даље на снази. На Црној Гори је да о томе одлучи, али оно што је јасно је да ће чињеница да Црна Гора признаје независност Косова и Метохије увијек оптерећивати наше односе, за које сви ми у Србији желимо да су најближи и неоптерећени ниједним проблемом.
АДРИА: Србија је остварила значајну дипломатску побједу у посљедњим дешавањима на Косову и Метохији. Може ли се рећи да је Србија и њен председник Александар Вучић последњи бастион одбране међународног права у Европи?
Дачић: Предсједнику Вучићу без сумње припада највећа заслуга за деескалацију кризе на сјеверу Косова и Метохије, коју је извала власт у Приштини и Албин Курти. То је био изузетно тежак процес, праћен невиђеним притисцима и уцјенама, а све то у околностима гдје приштинске трупе са дугим цијевима могу сваког часа да нападну наше сународнике на сјеверу Косова и Метохије, да их протјерају и да оружјем заузму то подручје. То је био циљ Приштине. Захваљујући огромном напору, прије свега предсједника Вучића, Србија је однијела побједу, наш народ је заштићен и то је најважније.
АДРИА: Шта очекујете у 2023. години, по питању односа Србије и Црне Горе, као и региона уопште?
Дачић: За Србију су односи у региону један од главних приоритета у спољној политици. Ми немамо никог ближег од наших директних сусједа, при чему велики број наших сународника живи у земљама региона и ми желимо да њихов статус и положај ни на који начин не буде дискриминисан, а нажалост то се још увијек дешава. Желимо да развијамо економске односе, јер тржишта у региону су за нашу привреду веома важна, али хоћемо и да наставимо са програмом Отворени Балкан, пуном снагом. Очекујем и надам се да ће у 2023. ова иницијатива добити нове чланице из региона, зато што је искључиво усмјерена на подизање наших економија, отварање тржишта и уклањање баријера, а то свима може да донесе само корист.