Министарство културе и информисања Србије саопштило је да Приштина наставља са бесмисленим захтјевима за “враћање” културног насљеђа, што није ништа друго него наставак кампање преотимања српског културног насљеђа и његове злоупотребе у конструисању непостојеће државности и културног идентитета такозваног Косова.
Лажна брига привремених институција у Приштини о културном насљеђу, које покушавају да преотму и присвоје као насљеђе непостојеће државе, најбоље се показује упорним негирањем угрожености српског манастира Високи Дечани, иако је та угроженост очигледна и поново потврђена у извјештају организације “Европа ностра”, наводи Министарство.
Истиче се да привремене институције у Приштини не само да ништа нису предузеле како би се угроженост тог манастира умањила, већ и даље одбијају да спроведу одлуку чак и сопствених институција којом је потврђено власништво манастира над 24 хектара земљишта, а наставља се и са додатним угрожавањем манастира изградњом пута кроз заштићену зону манастира.
Министарство културе и информисања Србије указује да је дуга историја скрнављења, уништавања, угрожавања и покушаја преотимања српског културног насљеђа на Косову и Метохији. У протекле 22 године на овом простору је уништено и оштећено више од 136 цркава и манастира, више од 5.000 надгробних споменика, а уништено је, или украдено 10.000 икона, црквено-умјетничких и богослужбених предмета.
Како подсјећају из Министарства, 2006. године, због нестабилне безбједносне ситуације на Косову и Метохији, српски православни манастири Грачаница, Високи Дечани, Пећка Патријаршија и Црква Богородице Љевишке уписани су на Листу свјетске баштине у опасности. Организација за заштиту културног насљеђа “Европа ностра” саопштила је 13. јула да манастир Високи Дечани на Косову и Метохији остаје на Листи седам најугроженијих објеката културне баштине у Европи.
Овај српски православни манастир из 14. вијека уврштен је на Листу седам најугроженијих мјеста културне баштине у Европи 2021. године, а приликом прошлонедјељне посјете Косову и Метохији, представници “Европа ностре” утврдили су да ни годину дана након објављивања листе нису ријешени главни проблеми због којих су Високи Дечани угрожени у знатној мјери, наведено је у саопштењу ове организације.