Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ПРИЈЕ 106 ГОДИНА: У логору Терезин умро Гаврило Принцип!

На данашњи дан прије 106 година 28. априла 1918. у чешком затвору преминуо српски револуционар и припадник „Младе Босне“ – Гаврило Принцип. Пуцњем у Фердинанда желео да је ослободи свој народ.

Мислио сам да се атентатима скреће пажња интелигенцији, да најпре међу интелигентним људима треба створити расположење за револуцију и ослобођење, а тек после међу масама. Нисам желео да постанем херој, хтео сам само да умрем за своју идеју.

Велики српски револуционар Гаврило Принцип рекао је ово у исповести др Пупенхајму, који га је повремено посећивао у затворској ћелији у чешком граду Терезину. У тој ћелији Принцип је умро пре тачно сто година – 28. априла 1918.

Дечак из сиромашне српске породице, рођен у Грахову 1894, песник, српски родољуб и припадник омладинског ослободилачког покрета „Млада Босна“, у затвор је доспео након што је убио аустријског престолонаследника Франца Фердинанда и његову супругу Софију на Видовдан 1914. Пошто је био малолетан, није могао бити осуђен на смрт, па му је следовало 20 година тешке робије. У затвору је био под страшном тортуром, а умро је од туберкулозе у 24. години, не дочекавши крај Првог светског рата, који је почео после његовог пуцња у Фединанда, што искоришћено као повод за Велики рат.

Принципов младалачки идеал било је рушење Аустоугарске монархије путем револуције и уједињење словенских народа у једну државу.

-Принцип је уградио свој живот у српску историју, каже, за „Новости“, професор Радослав Гаћиновић, чији је предак Владимир Гаћиновић био главни идеолог „Младе Босне“. -Верујем да ће Принципова идеја, његова одлучност, слободарски дух и смисао постојања остати будућим генерацијама као аманет и велика школа из које ће се моћи да извлаче поуке.

Гаћиновић наводи да је Гаврило Принцип оставио незаобилазну историјску, политиколошку, филозофску и правну тековину, која подсећа на слободу, храброст, достојанство и национализам у најпозитивнијем смислу речи, и на све оне највеће европске вредности тога времена.

И док се Принцип код слободарског света третира као херој и борац за слободу, у неким круговима он је означен као – терориста.

-Свака прича о Принципу као терористи је злонамерна и у функцији је ревизије историје, или, пак, њени протагонисти испољавају елементарно незнање, одлучан је Гаћиновић.

-‘Млада Босна’ је била једна велика идеја, коју су разумели радници, сељаци и интелектуалци у БиХ. Ту идеју су добро разумели и странци, и зато неки од њих злонамерно нападају ‘Младу Босну’ и негирају њен ослободилачки карактер.

Гаћиновић негира и наводе да је Први светски рат избио због атентата на Фердинанда.

И да нису постојали Гаврило Принцип и ‘Млада Босна’, Србија би била нападнута, каже Гаћиновић.

Са овим се слаже и историчар Чедомир Антић:

-Узроци и поводи се увек разликују. Рат је био одавно припреман и свет се налазио над његовим амбисом више пута током деценије која је претходила 1914.

Говорећи о атентату, Антић истиче да Принцип није убио демократског председника или уставног монарха у његовој држави.

БиХ је била нелегално окупирана и анектирани део Аустроугарске, чији грађани нису имали чак ни ограничена права која су уживали други народи монархије – који су, у односу на Немце и Мађаре и сами били обесправљени. Да ли је атентат био у интересу Срба и Србији? Није. Да ли га су Принцип и другови извршили имајући потпуно погрешну процену намера и циљева Фердинанда? Јесу. Да ли су последице биле добре по српски народ? Нису, наводи Антић.

Чедомир Антић сматра да Принцип није заборављен и да је само питање ко како цени његово дело, док је Гаћиновић мишљења да су Срби велики грешници према свом великом јунаку.

Био је заборављен у неким деловима српских земаља. Међутим, 2014. године, тадашња Влада Србије је, у сарадњи са Републиком Српском, подигла споменик у Београду, и тиме је показано поштовање према Принципу, каже Гаћиновић.

Он међутим упозорава, да се и данас у неким деловима нашег друштва Принципово име помиње шапатом, а то, каже, није начин на који се чува лик и дело градитеља историје.

извор: ин4с

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ГРАЂАНСКО НАЦИОНАЛНИ НИК: Јесу ли Тузи у Црној Гори и Скендербег као спона Срба и Албанаца!

ИЗ МИТРОПОЛИЈЕ: Раде Булајић и Александар Вујовић постали академици Српске Академије научника и уметника!

У ПОДГОРИЦИ: Скуп подршке утамниченим Србима на Косову, Андрија Мандић подржао захтјеве!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

U-cetiri-oka

МОЈА МАЛЕНКОСТ ЗА РТ ХЕРЦЕГ НОВИ: Крај комунизма, крај новинарства!

podgorsk

ПОВОДОМ ИСТОРИЈСКОГ ДАТУМА: Уједињење или нестанак!

skenderbeg1

СВАКА ЧАСТ: Албанци у Тузима подигли споменик српском јунаку-Скендербегу!

Milo-Djukanovic-1478

ЗДРАВКО ЂУКАНОВИЋ, АДВОКАТ ДУШКА КНЕЖЕВИЋА: Очекујемо да тужилаштво покрене поступак против Мила Ђукановића!

tito9

ТИТОВА ДИРЕКТИВА 785 ОД 25. ЈУЛА 1943. ГОДИНЕ: Ликвидирати четнике, сарадња партизана и усташа!