ПОХАРА: Кучи обиљежили 170 година злочина и страдања, траже измјештање споменика Мирку Петровићу!

Удружење Куча и пријатеља Куча у оквиру иницијативе за измјештање спомен-обиљежја Војводи Мирку Петровићу са централног градског трга у Подгорици, организовало је помен жртвама црногорских похара Куча из 1855-56. године.
Програм обиљежавања почео је у цркви Светог Јована Крститеља на Косору гдје је помен невиним жртвама похаре одржао свештеник Бранко Тапушковић уз саслужење пароха кучког Милоша Лучића. У пригодној бесједи отац Бранко Тапушковић је казао да још већи бол причињава чињеница да се више од 150 година о овом стравичног злочину ћутало.
О овом злочину тада су извјештавале све свјетске новинске агенције као о једном нечувеном дјелу које се десило унутар једног те истог народа. Од тада па до дана данашњега није се поменуло, бар не гласно и јасно да је учињено братоубиство, а гдје је учињено братоубиство учињено је и богоубиство. Чувајући спомен на пострадале, ми чувамо сјећање. Смијемо ли ми да заборавимо своје, не смијемо као што и други народи не заборављају своје, и да буде још веће да се побједник руга побијеђенима, да буде још већа мука, у сред престонога града Подгорице подигнут је споменик ономе који је ово братоубиство учинио,– казао је Тапушковић.
Након помена положени су вијенци страдалим Кучима на спомен-обиљежју на Орљеву. Присутне је у име Организационог одбора поздравио др Момчило Вуксановић и информисао их шта је одбор до сада урадио поводом иницијативе за измјештање спомен-обиљежја Војводи Мирку Петровића са трга у Подгорици.
На слици може бити: 2 особе
Ми смо, како што је познато, покренули ту иницијативу и предали градској администрацији и Скупштини Подгорице више од 4.500 потписа грађана Црне Горе и више од 2.000 потписа грађана Подгорице. То су били услови да да се та иницијатива покрене и прихвати. Међутим, ова наша нова власт на сваки начин покушава да избјегне ту административну процедуру и данас смо добили обавјештење од градске администрације да су они наше потписе послали на визиту у Министарство унутрашњих послова да виде вјеродостојност тих потписа и свега што смо до сада радили. Значи, ми смо испунили и законске и статутарне услове да се Скупштина града Подгорице изјасни у вези са тим. Међутим они не желе да измјесте то спомен-обиљежје, јер им је драже да сачувају своје фотеље него да, по њиховим изјавама, направе неки инцидент који би нарушио неке међуљудске односе у Црној Гори. Без обзира шта они одлуче у односу на допис који смо данас добили, ми ћемо уколико буде требало допунити списак потписа, али нећемо одустати од тога. Ми као Кучи, а то је став Организационог одбора, нећемо пристати на било какво одуговлачење Скупштине Подгорице и тражићемо да видимо ко су ти одборници, представници српског народа који су гласали против ове иницијативе,-казао је, између осталог, Вуксановић.
На слици може бити: споменик
Нако полагања вијенаца услиједила је ауто-литија организационог одбора и пријатеља Куча до централног трга у Подгорици, гдје је спомен-обиљежје Војводи Мирку Петровићу обмотано црним флором. Окупљенима се обратио члан Организационог одбора Милисав Поповић поручивши да би одбијање иницијативе за измјештање споменика водило ка радикализацији.
Окупили смо се вечерас на главном градском тргу, не да би смо стварали неред већ да и овдје поред Мирковог споменика учинимо помен жртвама његових похара и да поручимо да даље опстајање овог споменика на некадашњем Кучком пазару не смијемо и нећемо дозволити. Споменик је подигнут у инат Кучима и упркос противљењу већине јавности, не само Куча и града Подгорице, иако се зна да је подизање споменика доказаним злочинцима законом забрањено. Његови злочини према сопственом народу толико су страшни и велики да крв његових жртава не дозвољава да га ми славимо овдје у Подгорици,- рекао је Поповић.
Подсјећамо, у току похаре Куча, је убијено 243 становника овог старог српског племена. Међу убијеним је било свега 17 војно способних мушкараца, док су остале жртве били дјеца, жене и стара лица. Похара Куча 1856. године био је други напад под командом Мирка Петровића. Прва похара се десила након похаре Пипера и Бјелопавлића, 1855. године.
Текст: Саша Јеврић/ фото: Бојан Булатовић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ПЕТРОВДАН 1941, ПРОГЛАШЕЊЕ НЕЗАВИСНЕ ЦРНЕ ГОРЕ ПОД ИТАЛИЈОМ: Дан који је ујединио народ у отпору окупатору!

СВИЈЕТ: Уништење православља циљ тајних свјетских моћних организација!

МОНТЕНЕГРИНСКИ ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ ( ДЕВЕТИ ДИО): Сумрак суморне идеје бившег режима да Срби треба да ћуте!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

tri

АНАЛИЗА: Срби на Балкану – Црна Гора (5)!

tri

АНАЛИЗА: Срби на Балкану -Црна Гора (6)!

tri

АНАЛИЗА: Срби на Балкану -Црна Гора (10)!

tri

АНАЛИЗА: Срби на Балкану -Црна Гора (8)!

bozovic1

СЕСТРА ЈЕЛЕНА БОЖОВИЋ: ДПС ћути на фашизам у Загребу, а дижу глас на српског пјесника у Црној Гори!