Након што је предсједник Косова* Вјоса Османи Садриу, боравећи недавно у Подгорици, поручила је да је за њу питање граница између Косова и Црне Горе затворено, реаговали су мјештани Шекулара инсистирајући од државних институција, односно Владе да коначно кажу шта то значи. Казали су да је крајње је непримјерено да мјештани Шекулара ни након шест година од државних власти нијесу добили званичан одговор на питање како је планирано да се успостави најновија граница између Косова и Црне Горе.
Они су поновили да још увијек ништа не знају шта садржи споразум о демаркацији границе која дијели територије њиховог села са територијом Косова*, те да ће се свим расположивим средствима супротставити било каквом прекрајању граница на штету Шекулара.
– Видјели смо да Османи поручује да је питање граница са Црном Гором завршена ствар. Питамо се шта то значи, јер наши званичници неће јавно да саопште истину о овом питању. Ми оправдано сумњамо да се овдје ради о некој врсти тајне трговине са нашом дједовином, чим нико не одговара на наше захтјеве. Непримјерено је да дође неко са Косова у Црну Гору и прича о границама, а да челници Црне Горе ништа о томе не саопште. Поново поручујемо да ни по цијену живота нећемо дозволити да било ко пипне међе које су давно успостављене не са Косовом, него са нама братском државом Србијом – казао је мјештанин Благоје Шарић.
Мјештани појашњавају да круже гласине да споразум о разграничењу Црне Горе и Косова предвиђа да се граница помјера дубоко на територију Шекулара.
Из локалне управе наводе да ово питање није у њиховој надлежности и да ни они нијесу ближе упознати како је установљена граница између Црне Горе и Косова.
– Нас нико није контактирао по овом питању. Знамо једино да мјештани већ годинама инсистирају да им се саопшти истина о успостављању граница. Ми ћемо упутити званичан допис надлежним државним органима да одговре на захтјеве мјештана Шекулара – истакли су из локалне управе.
Косовски премијер Аљбин Курти најављивао је преиспитивање споразума о граници између Косова и Црне Горе из 2015. тврдећи да је Косово тим споразумом изгубило 8.200 хектара територије. На питање новинара да ли је и томе разговарала са црногорским званичницима током посјете Подгорици, Османи је одговорила да није и да је ту да заједнички виде како могу да отворе ново поглавље сарадње.
Након изјаве Османи о границама са Црном Горим реаговали су и мјештани Мурине, наводећи да оправдано сумњају да то питање одлаже отварање пута који преко Чакора води према Пећи.
– Пут преко Чакора се потпуно неоправдано више од двије деценије налази у блокади. Све се то дешава иако се зна да је народ овога краја вјековима био природно упућен према Метохији, и што је овим путем својевремено циркулисао велики број људи. Послије свега оправдано сумњамо да се пут не отвара због намјере одређених структура са Косова да гранични прелаз Кућиште помјере дубоку ка нашој територији. Ако није то у питању питамо се зашто се тако дуго чека са отварањем ове собраћајнице – питају становници Мурине.
Извор: Дан