Протекло је шест година од када су Комови проглашени регионалним парком, а да ништа није урађено да се спријечи његова девастација прекомјерном сјечом шуме. Угрожени су пашњаци и извори, језера, ријечни токови, али и локални путеви. Доказа има на сваком кораку, рекао је данас Зоран Лакушић, предсједник УО Удружења Васојевића “Васо”.
Он додаје да од тога што су Комови прогалашени регионалним парком нико до сада није имао користи. Стање на терену је знатно горе него прије проглашења, јер шумска мафија без милости и даље уништава још оно мало што је остало од шумског фонда.
– То указује да држава треба коначно да предузме одговарајуће превентивне мјере за заштиту природних благодети региона Комова, што је и њена законска обавеза. Тим прије, јер је једна од најљепших црногорских планина и даље незаштићена од стране надлежних институција, док невладине организације и мјештани муку муче да од несавјесних концесионара који иза себе остављају само пустош сачувају оно што се може сачувати. Према закону у заштићеним подручјима требало би да је забрањено брање, сакупљање, уништавање, сјеча, ископавање, држање и промет строго заштићених дивљих врста биљака и гљива, као и незаштићених, у мјери у којој се може угрозити њихова бројност. За Комове одређене су зоне заштите II и III степена. Захваљујући непланском и нерационалном газдовању, поменути простор увелико је девастиран, чиме је природни амбијент Комова добрим дијелом нарушен, поручује Лакушић.
По његовим ријечима Влада треба да одговори зашто је изостала брига за очување Комова, које је знаменити свјетски научник Ковалевски означио „најљепшом црногорском планином“. У циљу заштите и развоја овог простора, потребан је енергичнији одговор државе да се Комови сачувају од нелагалних радњи и активности. Прије свега мора се увести строга контрола када је експлоатација шуме у питању, јер непланска сјеча проузрокује ерозије, одношење плодног шумског земљишта, замућење водотока, те појаву поплаве и клизишта.
–Удружење Васојевића “Васо” се деценијама залагало да се Комови прогласе националним парком, када се зато није имало слуха, били смо задовољни и са проглашењем регионалним парком природе. Али изражавамо протест, јер у протеклом периоду држава није ништа урадила да се ово подручје сачува од бруталног насиља. Остаје отворено питање како ће Влада затворити преговарачко поглавље 27 – Животна средина и климатске промјене у области заштита природе и оправдати свој еколошки статус, због немарног односа на заштити свог природног богатства, зашто су Комови најупечатљивији примјер. Упозоравамо да се по питању заштите Комова не смије остати само на декларативним апелима државних органа. Посебно указујемо на нужност организованог дјеловања, да се примијене демократска средства како би се чаробно лијепи Комови спасили од даље девастације од стране шумске мафије и дивље градње. Тражимо да се коначно почне са конкрентним акцијама на заштити Комова испод чијих врхова извире ријека, суза Европе – Тара, која је, такође, девастирана. Зато од министра пољопривреде Александра Стијовића тражимо да не дозволи издавање дозвола коцесионарима за сјечу шуме на Комовима, који уништавају неповратно једну планину. Која је за Васојевиће светиња. Уколико не буде разумијевања од стране надлежних институција, могу Васојевићи сами Комове заштити, на начин како су грађани Подгорице заштитили брдо Љубовић од даље девастације. Одлучно поручујемо, стоп шумској мафији, бранићемо Комове свим средствима, категоричан је Лакушић.