Предлогом закона народног посланика ВО „Свобода“ предвиђена је национализација Лаврe, цркава и друге имовине заједница УПЦ.
Врховна рада објавила је предлог Закона о забрани Украјинске православне цркве.
Према нацрту закона Украјине број 7204 од 22. марта 2022. године „О забрани Московске патријаршије на територији Украјине“, објављеном на сајту ВР, његов аутор је Оксана Савчук, посланица која је ушла у Раду на листама Партија Свеукрајинског удружења „Свобода“ у округу бр. 83 (Ивано-Франкивск).
Предлог закона предвиђа забрану на територији Украјине Московске патријаршије – Руске православне цркве и вјерских организација које су у њеном саставу, „укључујући Украјинску православну цркву“.
– Сва црквена имовина виших органа црквене власти и управе Руске православне цркве у Украјини и верских организација које су у саставу Руске православне цркве у Украјини, укључујући Кијевску митрополију Украјинске православне цркве, синодалне установе, епархијске управе, у року од 48 сати од дана ступања на снагу овог закона се пописује и национализује у складу са процедуром коју је утврдио Кабинет министара Украјине. Приликом промјене потчињавања црквених општина Служба безбједности Украјине ће проучити да ли су сарађивале са окупаторима. Одговорни ће одговарати – наводи се у документу.
Члан 2 предвиђа да вјерске заједнице, манастири и богословске образовне установе Московске патријаршије могу промијенити своју потчињеност у року од 14 дана од дана ступања на снагу овог закона у складу са Законом Украјине „О слободи савјести и вјерским организацијама“, који ће дозволи им да задрже сву своју имовину.
У члану 4. наводи се да Светоуспенска Кијевско-печерска лавра, Светоуспенска Почајевска лавра, Свето-Успенска Свјатогорска лавра и други споменици архитектуре од националног значаја у власништву или коришћењу Московске патријаршије постају државна својина, а трансакције (одлуке) о њиховом коришћењу су отказани.
У члану 5 се наводи да приликом промјене потчињености вјерских заједница, манастира и богословских образовних установа Московске Патријаршије, Украјина провјерава информације о антиукрајинским или било каквим антидржавним активностима или сарадњи са руским агресором и, ако се та информација потврди, доноси извршиоце на кривичну одговорност у складу са важећим законодавством.
Како је саопштено, Врховној ради је поднијет још један предлог Закона о забрани УПЦ.