Награда „Макаријево слово“ Удружења књижевника Црне Горе за животно дјело, уручена је вечерас у Подгорици књижевнику и филозофу Милутину Мићовићу за књижевно-филозофски опус високих етичких и естетских домета у српској књижевности и очување ћириличног писма. Награду Мићовићу је уручио предсједник Удружења књижевник Црне Горе, писац и пјесник Новица Ђурић, захваливши му се за велики књижевни, филозофски опус за више од 40 година стваралачког рада.
-Поезија Милутина Мићовића јесте налик пламену, ријеч-симбол, његова поезија прониче у све аспекте бића у све свере свијести и у сваком аспекту показује другачију суштину, у свакој свери има другачију сврху, рекао је Ђурић.
У пригодном обраћању Мићовић је захвалио на награди “Макаријево слово”, која за њега има велико и дубоко не само књижевно , него и историско значење.
–Макарије, толико симболике носи у себи, да за ово кратко вријеме се не може ни додирнути, а камоли објаснити. Моје укупно стваралаштво је управо у знаку оног светог и светлог Макаријевог слова којим бранимо своје постојање и трајање, истакао је Мићовић.
О Мићовићевом дјелу као и најновијој књизи „Седам кругова“ говорио је књижевни критичар Милорад Дурутовић и књижевница Милица Краљ, док ће одабране стихове читати Драган Алорић.
У образложењу Жирија које му је додијелило награду између осталог је наглашено да је Милутин Мићовић, пјесник, прозаиста, есејиста и колумниста, присутан је на књижевној сцени скоро четрдесет година, потврђујући своје истакнуто мјесто и ширим културним дјеловањем као уредник и писац предговора за дјела Његошева и Краља Николе, организатор „Дана Његошевих“ и учесник многих научних и књижевних конференција, симпозијума и међународних фестивала поезије.
Милутин Мићовић, пјесник, есејист, романописац, до сада је објавио књиге поезије: „Жива вода“, „Врата“ (двокњижје), „Кућа и Хлеб за путнике“, „Трагови будућности“ (превод на руски Андреја Базилевског), „Дан ноћ“ (избор из поезије, роман „Разорени град“ и књиге есеја: „Тако су говорили Црногорци“, „Писма из Уранополиса“, „Српски лавиринт и црногорски минотаур“, „Његош и савремена Црна Гора“, „Његошева Луча“, „Луче у тами Црне Горе“, „Седам кругова“ (поезија).
Приредио је зборнике „Духовно и политичко биће Црне Горе“ (2002), „Његош наш савременик“ (2002).
Као уредник манифестације Дани Његошеви приредио је четири зборника: Дани Његошеви од 2008-2014.; написао је предговор за Сабрана дјела краља Николе (2009), написао је и предговоре за прве преводе Луче Микрокозма, на руски и румунски језик (Москва, 2016. Букурешт, 2021). Аутор је предговора за двојезично издање (српско-руско) Његошеве Биљежнице (Београд-Никшић, 2019).
Милутин Мићовић је добитник престижник књижевних награда и признања: „Марко Миљанов“ (1992), Награде Библиотеке „Његош“ из Пећи, (1996), „Миодраг Ћупић“ (2018), Ордена В. В. Болотова (Русија, 2010), Признање Савеза писаца Русије (2014), Међународне награде Пор-тиле Поезиеи (Румунија, 2018), Медаља за подвижништво и мајсторство на благо руске литературе (Савеза писаца Русије, 2021), Печат Херцега Шћепана (Трг од ћирилице, Х. Нови, 2021) и државне награде „Мирослављево јеванђеље“ (2021).Предсједник је Књижевног друштва „Његош“.