Научни скуп “Бока у огледалу историјског насљеђа” ће се одржати сутра и прексутра у палати Бизанти у Котору у организацији Матице Боке и Савеза Срба из Црне Горе – Београд. Тим поводом данас је у Старом граду одржана конференција за медије.
Научни скуп је инспирисан и повезан са двије веома важне годишњице како за Боку, тако и за Црну Гору. Са обиљежавањем 210 година од усвајања Деларације о уједињењу Боке и Црне Горе из 1813. године и 175 година од одржавања Народне скупштине Бокеља 1848. године у Прчању, подсјетио је предсједник Научног одбора, академик Славенко Терзић.
„ Поред годишњица постоји, изгледа, потреба да се дубље сагледа историја Боке која је врло богата, сложена и слојевита. Зато смо припремили скуп на којем ће своја научна саопштења представити 20 учесника из Боке Которске ,Никшића, Подгорице и Београда. То су историчари, фололози, историчари књижевности, публицисти, етнолози, књижевници и филозофи чији ће материјали са конференције бити објављени у Зборнику под истим називом “Бока у огледалу историјског насљеђа”. Научни скуп у Котору је отвореног типа и сви грађани могу учествовати у дискусији на крају сваког од 20 излагања. Надам се да ће све протећи у добронамјерном, разложном и толернтном тону“.
Циљ скупа је поновно освијетљавање два поменута историјска догађаја, по мени два најважнија у нововјековној историји Боке , затим довођење у корелацију амбијента њиховог одигравања , анализа садржаја и далекосежности докумената који су усвојени, као и нашег данашњег односа према властитој историји и садашњем статусу, сматра подпредједник Организационог одбора и члан Управног одбора научног скупа др Машан Ерцеговић.
Управо из ових докумената који нам стоје на располагању поводом ова два догађаја би могао да се конципира један национални програм који је могао послужити као програм ослобођења свих јужнословенских народа у 19.вијеку. Он је, по мени, био толико концизан, зрео, садржајан, политички дефинисан и потпуно историјски сагласан са захтјевима времена и народа.
Скуп је подјељен у три сесије а догађај у Котору ће настојати да посебно обасја неколико неупитних историјских карактеристика Бокеља – државотворност, самоуправност и идентитет.
Члан Управног одбора кровне организације Матице Боке и предсједник поружнице Матице Боке за Тиват Иван Старчевић подржава научне скупове којим се долази до истине.
„Мултинационални и мултиконфесионални склад се најбоље осликава у Боки и он је овдје изузетан. Али увјек је било кукоља и пласирања разних неистина и подметачина. Матица Боке је увјек подржавала истину генерално и сваки пут којим се долази до ње. Овај научни скуп је дефинитивно једна од ставки којом истина о историјском наслијеђу Боке Которске и њеном животу кроз тај период излази на површину тако да сам одушевљен са свим трудом и радом који је уложен у овај скуп и теме које су за мене и подржавам овај догађај.“
На овај догађај су позвани сви челници бокељских општина, вјерских и културних институција, НВО сектора, а локалне управе Тивта, Котора, Будве и Херцег Новог су покровитељи скупа.
извор: радио тиват