У Музеју Херцеговине у Требињу вечерас је промовисана споменица под називом “Осамдесет година ћутања”, аутора Лазара Шкобе и Бранислава Крљаша, која говори о злочинима злогласне усташке формације “Црне легије” у паљанским насељима Раковац и Јеловци и у околним селима.
Усташе су од 11. до 16. новембра 1943. године у паљанским насељима Раковац и Јеловци и околним селима на најсвирепији начин убиле 325 српских цивила, од којих је 143 дјеце узраста до 14 година.
Уредник књиге Саша Кнежевић рекао је новинарима да 80 година након овог злочина није постојао никакав званични писани траг, да су људи причали о томе, преносило се искуство, али да нису постојали формални трагови.
Он је навео да је аутор споменице Лазар Шкобо прије десетак година урадио интервјуе са неким од малобројних преживјелих свједока, а у књизи и филму су објављени неки од докумената из архива БиХ, а односе се на истраживања из 1945. и 1946. године о злочинима у БиХ.
Шкобо је рекао да је у књизи представљен злочин “Црне легије” која је у новембру 1943. године позвала 40 најугледнијих српских домаћина, који су убијени на најмонструознији начин.
Пројекат је реализован уз подршку Борачке организације Пале, а аутори истичу да је књига само први корак у расвјетљавању злочина над Србима на ширем простору Сарајева у Другом свјетском рату.
извор: ртрс