Специјални амерички изасланик за Западни Балкан Габријел Ескобар и специјални изасланик Европске уније за дијалог Србије и Косова Мирослав Лајчак започели су тродневну посјету Косову. Послије разговора са највишим косовским званичницима поручили су да подржавају наставак дијалога Београда и Приштине и интеграцију Западног Балкана у Европску Унију.
Ескобар је послије састанка са премијером Косова Аљбином Куртијем поручио да Сједињене Америчке Државе у потпуности подржавају независност и територијални интегритет Косова. Истакао је да САД подржавају дијалог између Косова и Србије и интеграцију Западног Балкана у Европску Унију.
За дијалог дајемо пуну подршку, то треба да води Европска унија, зато што је то о Европи, али како се ви приближавате Европској унији остаћете близак пријатељ САД, јер то подразумијева трансатланско партнерство, заједницу, чији сте ви дио, а дијалог ће вас приближити још више”, рекао је Ескобар, преноси Глас Америке.
Европски дипломата Мирослав Лајчак поручио је да Европска унија и САД раде раме уз раме и дијеле исту визију кад је у питању Косово и процес дијалога, као и нормализација односа са Србијом и будућност региона у Европској унији.
–Ово је била добра прилика да разговарамо о нашим плановима за наредне недјеље и мјесеце и наставићемо разговоре са предсједником и премијером. Остаћемо овдје до сриједе и надамо се да ћемо имати јаснију слику шта да очекујемо од будућности и како треба да се гради процес, рекао је Лајчак.
Са друге стране, премијер Косово Аљбин Курти навео је да је Ескобару и Лајчаку пренио да је влада Косова посвећена преговарачком процесу у Бриселу и истакао да, како се изразио, уставност, територијални интегритет, суверенитет и законитост морају да остану недодирљиви.
Аналитичар Александар Гуџић сматра да је сврха посјете Лајчака и Ескобара Косову да изврше, како је навео, одређени присак на Приштину, да започне са формирањем Заједнице српских општина и настави дијалог са Београдом.
-Мислим да они имају механизме да натјерају Аљбина Куртија и представнике власти у Приштини да формирају Заједницу српских општина, како год она изгледала и са којим год овлашћењима била, рекао је Гуџић за Глас Америке.
Истовремено, аналитичар Миљазим Краснићи очекује да ће се послије посјете међународних званичника створити повољнија клима за наставак дијалога.
Кад је ријеч о Заједници српских општина Краснићи сматра да то тијело треба да буде формирано, јер је то међународна обавеза Приштине и да власт треба да пронађе модел који ће бити добар за Србе, али и за само Косово.
–Овај начин што они (власти у Приштини) одбијају да се о томе разговара, то неминовно доноси притисак на Приштину, тако да је са моје тачке гледишта то мало наивно и наивна је та политика коју воде господин Курти и госпођа Османи, јер они треба да буду много активнији и креативнији и да више сарађују са косовским Србима, поготову на Косову, па и са овим представницима, навео је Краснићи.
Ескобар и Лајчак су у понедељак разговарали и са предсједницом Косова Вјосом Османи.
Како је саопшено из кабинета предсједнице Косова, тема разговора био је дијалог и односи између Косова и Србије. У саопштењу се наводи да је Османијева у разговору истакла да је Косово посвећено дијалогу, али да напредак у том процесу блокира Србија својим неконструктивним приступом.
Извор: Глас Америке