Српски филм у Њујорку: Ретроспектива “црног таласа” у чувеном “МоМА” музеју!

У чувеном Музеју модерне уметности (МоМА) у Њујорку свечано је отворена ретроспектива „Црни талас до белог зрака: Југословенски филм шездесетих година прошлог века“.

Изложбу је приредио и представио публици Мина Радовић, српски историчар филма, кустос и архивиста, а овај догађај од изузетног културног значаја за Србију протекао је у изузетној организацији. Циљеви су апсолутно испуњени – представљање дела југословенске филмске кинематографије 60-их година прошлог века у једној од најпознатијих светских културних институција, Музеју модерне уметности (МоМА), као и рестаурација дела изгубљене културе.

Међутим, отварање ове ретроспективе је било и више од тога – подсећање на то како је беспрекорна уметност захтевала минимум технике, максимум талента и велики рад.

Приказивање оваквих филмова нас не враћа у прошлост, већ предвиђа будућност и потврђује да се историја понавља. Коначно, приказивање култних дела наше кинематографије у срцу савременог света, додуше под називом „Црни талас“, осветлило је нашу културу и уметност пред широком међународном публиком.

Ретроспектива „Црни талас до белог зрака: Југословенски филм 1960-их” у Музеју модерне уметности МоМА у Њујорку трајаће до 21. септембра ове године.

извор: сербиантимес

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ГДЈЕ СУ НВО И ГРАЂАНСКИ АКТИВИСТИ: Сатанизација Биљане Вучуровић неправедна, изостаје осуда подвале криминалног режима!

ВЕЛИКЕ ИГРЕ СА МАЛИМА: Син америчког предсједника допутовао у Београд!

АЛЕКСАНДАР ДУГИН: Не постоји једна, већ двије дубоке државе!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

lub2

СА ПРОТЕСТА У ПОДГОРИЦИ ПОВОДОМ УБИСТВА ЉУБИШЕ МРДАКА: Виши суд у Подгорици извршио атентат на Јустицију!

jovan-erakovic-1

АФОРИЗМИ, ЈОВАН ЕРАКОВИЋ ИЗ БАЊАНА: „Сваком Србину који се буди, мора да се суди“! 

pavic

АЛЕКСАНДАР ПАВИЋ: Сорошевски систем се распада, Срби морају да искористе директне преговоре Москве и Вашингтона!

alek2

КОМУНИСТИ ЦРНИ ВРАНИ: Указ о одузимању имовине држављанства и имовине Карађорђевића потписао Иван Рибар!

cetiwe1

ЦЕТИЊЕ: Недјеља православља, литија до Ћипура са иконама!