Србија памти: Обиљежавање годишњице НАТО злочина у Сомбору!

У Србији ће данас бити обележен Дан сећања на страдале у НАТО агресији 1999. године, а централна манифестација којој ће присуствовати председник Србије Александар Вучић биће одржана у Сомбору. Обележавању Дана сећања, на Тргу Светог Ђорђа у Сомбору са почетком у 18.00 часова присуствоваће поред бројних грађана и патријарх Порфирије, председник Републике Српске Милорад Додик, посланици Скупштине Србије, министри у Влади Србије и Републике Српске.

Сомбор је био један од првих градова где су пале бомбе, али и људски животи. Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиција ослободилачких ратова Србије Никола Селаковић положиће пре подне венац на Споменик деци страдалој у НАТО агресији у Ташмајданском парку. У Новом Саду градоначелник Милан Ђурић присуствоваће обележавању Дана сећања на погинуле у НАТО бомбардовању у касарни „Југовићево“ где ће бити одржан комеморативни скуп јединица из гарнизона Нови Сад, а присуствоваће му и потпредседник Покрајинске владе Бранко Ћурчић.

Челници Зрењанина положиће венце на спомен обележју у центру града, као и на спомен-чесму Славиши Кепићу, погинулом припаднику Војске Југославије, који ће добити и улицу у насељу у којем је живео.

Централне државне комеморације поводом почетка НАТО бомбардовања Србије, односно Савезне Републике Југославије (СРЈ) одржавају се у местима која су запамћена као места највећег разарања или страдања цивила током бомбардовања, као што су Варварин, Грделица, Алексинац, Ниш, Краљево, а 2015. је одржана у Београду испред порушене зграде Генералштаба.

НАТО агресија почела је 24. марта 1999. године и трајала је 78 дана. Према подацима Министарства одбране Србије, током ваздушне агресије НАТО убијено је 2.500 цивила, међу њима 89 деце и 1.031 припадник Војске и полиције. Према истом извору, рањено је око 6.000 цивила, од тога 2.700 деце, као и 5.173 војника и полицајаца, а 25 особа се води као нестало.

У бомбардовању је уништено и оштећено 25.000 стамбених објеката, онеспособљено 470 километара путева и 595 километара пруга. Оштећено је 14 аеродрома, 19 болница, 20 домова здравља, 18 дечјих вртића, 69 школа, 176 споменика културе и 44 моста, док је 38 разорено. Агресија је обустављена након 78 дана потписивањем Војно-техничког споразума у Куманову 9. јуна, да би три дана потом почело повлачење снага СРЈ са Косова и Метохије. Савет безбедности УН усвојио је тада Резолуцију 1244. У покрајину је упућено 37.200 војника у саставу мисије КФОР, из 36 земаља.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

НА ДАНАШЊИ ДАН 2006. ГОДИНЕ: У Хагу преминуо Слободан Милошевић – српски вођа који је пропустио шансу да раскине са комунизмом!

ИЗА СЦЕНЕ: Драч између Србије и Грчке (5)!

БИХ: Меморијални центар „Поточари“ служи за политички обрачун са Српском!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

lub2

СА ПРОТЕСТА У ПОДГОРИЦИ ПОВОДОМ УБИСТВА ЉУБИШЕ МРДАКА: Виши суд у Подгорици извршио атентат на Јустицију!

jovan-erakovic-1

АФОРИЗМИ, ЈОВАН ЕРАКОВИЋ ИЗ БАЊАНА: „Сваком Србину који се буди, мора да се суди“! 

pavic

АЛЕКСАНДАР ПАВИЋ: Сорошевски систем се распада, Срби морају да искористе директне преговоре Москве и Вашингтона!

alek2

КОМУНИСТИ ЦРНИ ВРАНИ: Указ о одузимању имовине држављанства и имовине Карађорђевића потписао Иван Рибар!

cetiwe1

ЦЕТИЊЕ: Недјеља православља, литија до Ћипура са иконама!