Иако се наговјештавало да ће мандатар Дритан Абазовић из ГП УРА представити програм и састав мањинске владе, коначни договор о њеном формирању поново је одгођен, јер Демократска партија социјалиста захтијева да у будућем кабинету буде бар један њен бивши коалициони партнер — Социјалдемократе или Социјалдемократска партија.
-Не иде нешто Дритану Абазовићу, па не иде: прије скоро мјесец обећао је да ће нова влада бити готова док си рекао кекс, али ево прође подоста кекса, а владе још нема, каже за Спутњик Иван Милошевић, уредник портала „Српска 24“.
„Није ни чудо, када неко са пет одсто бирача и као представник народа кога у Црној Гори има нешто мање од пет одсто, жели да се зафотељи на премијерској функцији и одређује гдје ова земља са већинским православним становништвом треба да иде наредних мјесеци или коју годину. Претешко је то бреме за Дританова плећа од пет одсто, јер мора да удовољи и испуни захтјеве барем још 40 одсто политичке подршке. А када се још зна да у тих 40 одсто, двије трећине припада ДПС-у, онда је Дритан обрао бостан. Дритан би хтио да некако ДПС преведе жедне преко воде, али то не иде како је замислио“, коментарише Милошевић.
Како констатује, већи су преваранти и политички манипулатори у ДПС-у него што ће Дритан у својим редовима имати за наредних 20 година.
„Није се још рађао тај који ће у преговорима, преварама и завадама, надмашити ДПС. Ту странку и њеног лидера једино можете поразити системски, добити их на изборима и послати тамо гдје заслужују и њихове људе избацити не само из државних служби, него и из мјесних заједница и управа зграда. Чим почнете са њима циле-миле, иди ми-дођи ми, ДПС заузме своје позиције и са њима више нема неизвјесности. Биће како они кажу или све оде до ђавола“, увјерен је Милошевић.
И посљедњи догађаји око, како каже наш саговорник, марифетлука министра иностраних послова Ђорђа Радуловића поводом избора у Србији, показују да ће мањинска влада и уколико буде изабрана имати велике муке да било шта промијени.
„Углавном, иако Дритан Абазовић каже да је све готово око мањинске владе, рекло би се да заправо још ништа није ни почело“, сматра Милошевић.
Новинарка “Вијести” Биљана Матијашевић каже да је рат у Украјини промијенио политичке околности у Црној Гори.
“Сада се ДПС и његов политички лидер Мило Ђукановић западним партнерима поново наметнуо као фактор стабилности. Свјесни да поново добијају снагу , из ДПС сада постављају услове и траже да у мањинској влади буду СД или СДП, што је за сада неприхватљиво СНП-у. Дритан Абазовић у влади жели и просрспку партију, што је препорука међународних партнера, да у мањинској влади буду све политичке структуре, тако да се неће лако одрећи СНП-а”, каже Матијашевић.
Она истиче да су проблем и партијски интереси, односно да је тешко удовољити жељама свих. „Ситуацију додатно усложавају локални избори у Беранама и Улцињу наредног викенда, тако да партије калкулкишу сваки потез, како не би наљутиле бираче. Како сада ствари стоје, чини се, да смо никад ближи изборима, иако економска ситуација у земљи није најповољнија. Међутим, сјетимо се периода 90-тих година прошлог вијека, и 2000-их, када су избори били сваке двије године, када смо имали дубоку економску кризу као посљедицу међународних санкција, што није била сметња одржавању избора“, каже Матијашевић.
ДПС почео да условљава покрет УРА
Према изворима црногорских медија, преговори су запели због тога што ДПС у новој влади очекује макар једну од двије странке — СД или СДП, чему се противи Социјалистичка народна партија (СНП), која улазак у извршну власт условљава тиме да ДПС, СД и СДП буду ван ње.
ДПС је пред минули викенд на страначким органима одлучио да ће отказати парламентарну подршку мањинској влади, ако у њу не уђу њени некадашњи партнери.
Из партије Мила Ђукановића, која је претходно најавила да ће подржати мањински кабинет без учешћа у њему, те наводе нису ни потврдили, ни демантовали.
Предсједништво ГП УРА јуче је одржано и један од закључака, према сазнањима, јесте да руководство покрета покуша да убиједи лидера СНП-а Владимира Јоковића да пристане да макар СДП уђе у владу.
Том закључку претходио је разговор високих званичника ГП УРА и СДП-а.
ДПС је преко споразума који је мањинским странкама понудио СДП и у ком се помиње осуда геноцида у Сребреници, покушава да искључи СНП из будуће владе и замијени га својим савезницима.
У ГП УРА сматрају да је извјесно да влада неће бити формирана прије локалних избора у Беранама и Улцињу, који су заказани за 27. март.
У том покрету очекују да им преговарачки капацитети порасту након што ДПС оствари лош резултат на локалним изборима.
Ако се то не догоди, алтернатива је формирање техничке владе, која би имала задатак да припреми ванредне изборе на јесен. Помиње се могућност да буду у септембру.
Могућност да влада неће бити формирана док не прођу локални избори јуче је наговијестио и мандатар Абазовић, који тврди да није дошло до колебања партија о новом кабинету, већ да се ради о калкулисању пред гласање у Беранама и Улцињу.
„Ако је код било кога дошло до било каквог колебања, другачијег размишљања, то не сматрам недемократским и волио бих да они обавијесте јавност о томе“, казао је Абазовић новинарима пред почетак сједнице Предсједништва.
Из ГП УРА су након ње саопштили да су урадили све да дође до формирања нове владе, и да то треба учинити што прије, „јер Црна Гора без ње сваким даном губи“.
Извор: спутњик