Да бисмо ушли у Европску унију сагласили смо се да би морали радити на дијалогу како би изабрали чланове Уставног суда и Судског савјета, поручила је посланица Социјалдемократске партије (СДП) Драгиња Вуксановић Станковић након састанка посланичких клубова те партије, Демократске партије социјалиста (ДПС), Либералне партије ЛП, Социјалдемократа Црне Горе (СД), Бошњачке странке, са шефицом Делегације ЕУ у Црној Гори Оаном Кристином Попом, амбасадорком САД у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке, као и амбасадорима држава чланица Европске уније у Црној Гори.
Она је казала да се говорило о кључним вриједностима којима би требало да се води црногорско друштво.
Упитана да ли је било ријечи о новој влади казала је да на столу више опција, а да су једно рјешење и ванредни избори.
–Који ће концепт бити техничка или политичка влада, а свакако смо опредјељени и за ванредне парламентарне изборе, истакла је Вуксановић Станковић, додајући да амбасадори сматрају да око тога треба ми да се договарамо.
Посланик Социјалдемократа (СД) Борис Мугоша је оцијенио да је данашњи састанак био отворен и конструктиван.
–Даћемо заједничко саопштење, ово су састанци у континуитету. Мислим да је добро да у оваквим ситуацијама отворено разговарамо, истакао је Мугоша.
Према његовим ријечима, у Црној Гори имамо већ двије смијењене владе у претходне двије године, те поручио да је кључ да имамо политичку стабилност.
–Јер без политичке стабилности не можемо да радимо све оне друге ствари које су нам потребне да би ова држава суштински ишла напријед, истакао је Мугоша.
Посланик Бошњачке странке (БС) Суљо Мустафић саопштио је да су на састанку разговарали о актуелним темама.
–Свјесни смо дубоке кризе у којој се налази наше друштво. Разговарало се о моделима превазилажења кризе са фокусом на дијалог политичких субјеката. Разговарало се и о моделима и концептима неке будуће владе. Није било конкретних приједлога модела, већ смо говорили да ли би бил извјеснији модел политичке владе или техничке владе, казао је Мустафић.
Рекао је и да нијесу тражили да им амбасадори дају рјешења, већ да су они предлагали моделе које би формирали проевропски субјекти.
Упитан очекује ли да чланови Судског савјета добију подршку на сљедећој сједници Скупштине, рекао је да сматра да у парламенту има 49 посланика који су свјесни тога да је потребно изабрати чланове Судског савјета.
-Вјерујем да ће на сљедећој сједници сва четири кандидата добити подршку, закључио је Мустафић.
Извор: ЦДМ