Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Соколи и Подгорица: Камен темељац за Соколски дом постављен 1937. године!

Пише: Саша Недељковић, члан Научног друштва за историју здравствене културе Србије

 

Ђурђевдан је имао симболично значење за соколе. Под отоманском влашћу тог дана сваке године окупљали су се хајдуци у шумама и спремали за нове борбе. Ђурђевдан је значио први дан борбе, која је трајала до зиме. И после кад је Србија била ослобођена, Стара Србија и Косово још нису. У новијој српској повести Ђурђевдан је значио почетак ослободилачких борби за Косово, и за Македонију. Тог дана су се сабирали четници и одлазили у Стару Србију да се боре. Ђурђевдан је био и дан сећања на пале јунаке. Тог дана су се борци сећали својих мртвих другова. После ослобођења и уједињења Ђурђевдан није изгубио свој симболични значај. Славила  га је војска и заједно са њом соколска друштва. За соколе Ђурђевдан није био само дан сећања и успомене, већ дан нове заклетве, да се ослободи Госпосветско поље,  Приморје, Корушка, Истра, Црес, Задар, Трст, Горица, Целовец и Бељак. (1)  У Автовцу на Ђурђевдан 1932. ударен је камен темељац првом соколском дому у Херцеговини. Свечаност је извршена у присуству представника државне власти, војске, цркве, културно-просветних и националних установа, грађана и народа овог краја.

Присуствовао је народни борац Васиљ Грђић, народни посланик. Уз чете автовачког друштва са заставама присуствовало је гатачко соколско друштво са својим четама. Освећење камена темељца извршено је од стране свештеника Шпира Старовића и хоџе Куртспахића. Ристо Грђић, тајник гатачког соколског друштва говорио је о значају уранка и освећења камена темељца у Автовцу. У свом говору др. Миле Докић, изасланик Соколске жупе Мостар, величао је соколску идеју, која је пала на тако плодно тле међу овим народом. Свој говор завршио је речима: „Соколи напред за добро народа !“. После су говорили народни посланик Васиљ Грђић, срески начелник Четко Дедић, старешина Соколског друштва Автовац, Митар Маљевић, Силвије Богић, апотекар из Книна и председник автовачке општине Ристо Ђурић. Ученица К. Зимовић декламовала је „Дизање соколског дома“. Одржана је утакмица сеоских сокола у скакању, трчању, бацању камена … . Одржане су просте вежбе чланова и подмлатка автовачког друштва. Соколско друштво Автовац са својим четама приредило је изложбу ручних радова, коју је отворио старешина друштва Маљевић. На изложби су приказани ручни радови сеоских сокола. Истицале су се машине за пређу, опуту, столице, грабље, виле, преслице и друго. (2)

Zastava SOKOLSKOG DRUŠTVA iz 1930; Trstenik SRB, jul 2017. - YouTube

Соколско друштво Блато на Корчули приредило је 15. 5. 1932. уз учешће свих месних друштава, ђурђевдански уранак, на којем су учествовале све друштвене категорије. Уранку су присуствовала и околна друштва. Тајник просветног одбора друштва Вигна одржао је предавање о значењу тог историјског дана. Затим је настало свирање, певање и игра, а млади нараштајци су се натјецали у играма и вежбама. Након весеља вратили су се соколи својим домовима, окићени зеленилом и певајући соколске и националне песме. Уранак је допринео братском заједничком раду сокола са осталим друштвима на острву. (3) На Ђурђевдан, 6. маја 1936. приредило је Соколско друштво Бели Манастир у свом дому соколску забаву. Забава је била из два дела академије и плесне забаве. Академија је била подељена у 16 тачака. Приказани су игрокази, декламације, као и дечји позоришни комад „Принцеза Бисерка” у три чина. Све тачке извела су деца. После академије била је плесна забава. (4) На скупштини Соколског друштва Босанска Крупа 1937. закључен је петогодишњи план рада у току Соколске Петрове петолетнице. На Ђурђевдан је било завршено са градњом чесме „Шујиновац”, као споменику краљу Александру, коме је она била посвећена. За изградњу и каптирање врела било је утрошено 1000 кг цемента, 9 метара кубних песка, 4 метара кубних камена, пола метара кубних даске, 25 радничких надница и спомен плоча од белог мермера са натписом „Краљу Александру I. Ујединитељу, Соколско друштво.“ Чесму су благословили прота Гаковић и имам Мујатовић. Старешина Бјеговић одржао је говор о Соколству и његовом задатку у Соколској Петровој петолетници. Водом са чесме служиле су се све оближње куће, чак и удаљене. У близини чесме налазило се најомиљније излетиште Крупљана и стрелиште стрељачке дружине. (5) Управа чете Главина I је са свим члановима, нараштајем и децом, као и са онима који нису били соколи, приредила 6 маја 1936. ђурђевдански уранак на месту званом „Турића Бриста”. Око 3 и по сата мноштво света је у поворци кренуло на уранак. Док су ишли певали су соколске и националне песме. На месту уранка деца су вежбала просте вежбе, а просветар је говорио о значају ђурђевданског уранка. Око 8 сати вратили су се кући и поворци певајући соколске песме и кличући често краљу Петру, Југославији и Соколству. (6)

Соколско друштво у Подгорици је на Ђурђевдан 1937. извршило освећење своје заставе и полагање камена темељца за свој соколски дом. Заставу је даровао члан друштва Божо С. Рогошић, кафеџија из Подгорице, који је истовремено кумовао застави. Ујутро је извршена смотра сокола у соколани, којој су присуствовали делегати Соколске жупе Цетиње. Након смотре соколи су на челу са соколском музиком пошли из сокола не поворци до улице Марка Миљанова где је требао да се подигне соколски дом. Пре почетка свечаности говорио је старешина друштва др. Никола Шкеровић. Потом је музика свирала химну и извршено је полагање камена темељца соколском дому. Обављен је црквени обред. Говорио је др. Шкеровић. Дароватељ и кум заставе Божо Рогошић развио је заставу уз пригодан патриотски говор. У подне је гостима приређен ручак у хотелу „Империјал”. После подне одржана је јавна вежба, а увече соколска академија. (7)

За Соколе Ђурђевдан је имао симболично значење.  После Првог светског рата  заклињали су се да ће ослободити неослобођене крајеве.  За њих Ђурђевдан је био дан одласка  у природу или су тог дана полагали камене темељце својих соколана.

 

Напомене :

  1. А.Б. „Ђурђев дан”, „Соколски вјесник жупе загребачке”, Загреб, мај 1926, бр. 5, стр. 74;
  2. Ђорђе Тилимбат, „Ударање камена темељца првом соколском дому у Херцеговини“, „Соколски гласник“, Љубљана, 2. јуна 1932, бр. 23, стр. 5;
  3. „Соколско друштво Блато (Корчула)“, „Соколски гласник“, Љубљана, 2. јуна 1932, бр. 23, стр. 5;
  4. „Соколска забава”, „Соколски гласник“, Љубљана, 15. маја 1936, бр. 20, стр. 5;
  5. „Чесму посвећену Витешком Краљу Ујединитељу подигло је Соколско друштво Бос. Крупа”, Соколски гласник“, Београд, 12 јуни 1937, бр. 18, стр. 2,3;
  6. „Главина I –  Ђурђевдански уранак”, „Соколски Гласник”,  Љубљана, 15 маја 1936, бр. 20,  стр. 5;
  1. „Освећење заставе и полагање камена темељца дому Соколског друштва Подгорица”, „Соколски гласник”, ,Београд, 15 мај 1937, бр. 14, стр. 4;
Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

КУРТИ СВИРА ПО МОНТЕНЕГРИНСКИМ НОТАМА: Србија сања уједињење Срба и распад БИХ, Црне Горе и Косова*!

ДПС-ОВЦИ ЗАКАЗАЛИ АНТИЈУБИЛЕЈ: Десети комунистички конгрес заказали за 25. јануар!

УДБА И ОЗНА НАША СУДБА, ПРОФ. ДР АЛЕКСАНДАР СТАМАТОВИЋ: Специјална служба за обрачун са антикомунистима!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

odstupanje-Zidani-most

ИДЕОЛОШКЕ МАГЛЕ: Четничко Антисрпство лидера странке испод цензуса!

dubrovnik-1

НИЈЕСМО ЗНАЛИ, А ТРЕБАЛО ЈЕ: Дубровачка бригада Југословенске Војске у Отаџбини, командант капетан др Нино Свилокос!

radivoje

ИЗА СЦЕНЕ: Академик Радивоје Беровић – “Сјен српског Скадра”!

bajo-stanisicu

ПОГИБИЈА ПУКОВНИКА БАЈА СТАНИШИЋА

vranes

ВРАНЕШАНИ УПОЗОРАВАЈУ: Поједини медији на туђој несрећи скупљају политичке поене, Дарко и Јасмин нијесу се оглашавали када су Маџгаљи убијени!