Званична Хрватска не зна да је постављање плоче у Морињу било незаконито, а у изјави за “Дан” из Министарства вањских и европских послова те државе тврде да је она законита и да је о њој разговарано са премијером Дританом Абазовићем у Загребу.
Управа за инспекцијске послове (УИП) недавно је саопштила да је Општина Котор дужна да уклони спомен-обиљежје у Морињу јер је незаконито постављено, а бивше министре одбране и вањских послова Рашка Коњевића и Ранка Кривокапића, који су је поставили, пријавили су Специјалном државном тужилаштву.
У ресору задуженом за дипломатске активности Владе Републике Хрватске, којим руководи министар Гордан Грлић Радман, истичу да је Хрватска поздравила “историјски искорак Црне Горе у њеном суочавању са прошлошћу и признање чињеница које су се догађале у логору Морињ”.
– Нажалост, у Црној Гори још постоје и оне ретроградне великосрпске политичке снаге које нису ништа научиле из трагедија које су проузрочиле 90-година, а у томе су, ипак, најгласнији они који су особно судјеловали у агресији на Републику Хрватску – наводе из хрватског министарства у одговорима који су “Дану” достављени посредством амбасаде те државе у Подгорици.
У одговору на питање како гледају на то што је плоча постављена незаконито, што је утврдила и инспекција, тврде да немају таква сазнања.
– Немамо сазнања да је спомен-плоча постављена незаконито, већ да је стављена као и оне плоче у касарнама у Подгорици и Даниловграду. Дакле, спомен-плоча у логору Морињ постављена је у складу са законским одредбама, односно према Закону о Војсци Црне Горе – навели су из Министарства вањских и европских послова Хрватске.
У одговору на питање да ли су хрватски званичници знали да сада бивши министри одбране и вањских послова Црне Горе Рашко Коњевић и Ранко Кривокапић немају одобрење за постављање плоче у Морињу, те да ли је хрватска делегација на неки начин била доведена у заблуду, у Влади Хрватске то негирају и кажу да су активно учествовали у свему.
– Без икакве двојбе, нема ријечи о никаквој заблуди кад је постављање спомен-плоче у питању. А посебно јер је хрватско изасланство учествовало у чину откривања спомен-плоче на позив потпредсједника Владе Црне Горе и министра обране Рашка Коњевића и министра вањских послова Ранка Кривокапића. Такође, о свему овоме се разговарало и неколико дана раније у Загребу, током посјете предсједника Владе Црне Горе Дритана Абазовића – тврде из хрватског министарства.