У историјско уџбенику у Србији потпуно је објективно приказана слика о Србима у Црној Гори, али је то увриједило Монтенегрине. Они сматрају да је Србима под Милом текао мед и млијеко и да су живјели као бубрези у лоју. Није им доста што су префарбали домаће уџбенике својим идеолошко-комунистичким-проусташким подацима, него би то да раде и у Србији. Превелик залогај за дворане са Миловог двора!
Грађанска иницијатива “21. мај” затражила је од предсједника Владе Дритана Абазовића и министра вањских послова Ранка Кривокапића одговарајућу дипломатску реакцију државе Црне Горе према Влади Србије због садржаја уџбеника “Историја за четврти разред гимназије општег типа и друштвено-језичког смјера”.
–У уџбенику се на непримјерен и неутемељен начин говори о Црној Гори, њеној унутрашњој политици и положају српског народа у њој, наводи ГИ “21.мај”.
Министарство просвјете Србије овај уџбеник је одобрило за употребу у школама од школске 2021/22 године рјешењем број 650-02-00004/2021-03. Аутори уџеника су др Душко Лопандић, др Ратимир Миликић и Мања Милиновић а издавач је “Нови логос” из Београда.
–Грађанска иницијатива “21. мај” сматра основаним да држава Црна Гора затражи повлачење овог уџеника из употребе све док се не измијени спорни садржај у којем се о Црној Гори, њеној историји и државности, обнови њене независности, положају српског народа у њој говори ван контекста историјских и правних чињеница и мимо стварне праксе уживања и поштовања људских права, истичу они.
Чланови Савјета Грађанске иницијатива “21. мај” Бојан Ђурановић, Вукота Вукотић и Александар Саша Зековић обратили су се и Заштитнику (омбудсману) грађана Србије, мр Зорану Пашалићу, са притужбом и иницијативом да реагује одговарајућом препоруком према просвјетним властима Србије јер је, наводе, неприхватљиво да се у отвореном и демократском друштву уџбеничка литература заснива на лажима и националистичким конструкцијама.
–Грађанска иницијатива “21. мај” је широки друштвени и надстраначки покрет грађана и грађанки Црне Горе који свакодневно заступа и промовише вриједности које су темељ постојања и трајања Црне Горе као суверене и демократске државе и који је нарочито посвећен његовању и развијању добросусједских односа са свим земљама у окружењу, наводе они.