Са округли сто “Перспективе српског народа у Црној Гори” одржаног данас у Беранама, српски интелектуалци из Црне Горе, Србије и Републике Српске поручено је да је политичка ситуација српског народа у Црној Гори изутено сложена. Гости округлог стола су професор Мило Ломпар из Србије, Душко Певуља из Републике Српске и историчар Салих Селимовић.
Предсједник Српскаог национално савјета Момичило Вуксаноић је отварајући скуп истакао да је тренутна ситуација у Црној Гори веома сложена када је упитању српски народ, јер ни након изборне побједе 30.августа 2020.године није оставрио нити једно од својих националних права.
-Српски народ у Црној Гори је данас у веома сложеној политичкој ситуацији, јер није ријешено нити једно суштинско питање Срба у Црној Гори, као што је српски језик, писмо, вјерска и национална припадност, рекао је он. .
Он је посебно истакао да политички прдставнци Срба у Црној Гори, нијесу за ове три године имали интересовања за решавање кључних национални интереса.
Професор Мило Ломпар је обраћајући се рекао је да је потребна ревитализација српски националних интереса и права српског народа у Црној Гори, јер је српски народ последњих 20 година био изложена великом притиску са циљем асимилације, која је још у току.
–Српски народ у образовању у Црној Гори имати своју репрезентацију као што је српски језик, српско писмо, јер српске институције у Црној Гори морају сами да наступају мимо српских политичара, који могу да се баве српским питањима, али и не морају, истакао је Ломпар.
Он је истакао да Српска православна црква у Црној Гори је тренутно највећи заштитник српског народа, док политичке партије треба да успоставе однос са званичним Београдом и те односе ширити у различите области, па и са другим свјетом, који није само политичк.
–Српска политика треба да се усмјери на попису становништва, да се прекине са титоистичким наслеђем који је други назив је затирање српског народа. Данашња политика у Црној Гори је на фону затирања српског народа и то треба елиминисати, а на том пољу је највише у Црној Гори урадио блажевшо почивши митрополит Амфилохије, рекао је Ломпар.
Он је доадао да треба велики посао радити политиком малих корака, а не револуционарних и то са младим нараштајима и генерацијама.
–Просветом до слободе, пасивног отпора, није насагласно сда српским идентитетом у Црној Гори. Управо су литије показале да то може успјешно решење, истакао је Ломпар.
Он је додао да је српска политика специфична, као саставни интегрални дио укупне српске полотике.
Историчар , српског поријекал исламске вјероисповјести , Салих Селимовић из Сјенице, је истакао да се антисрпска национална политика води читавих 200 година и да је данашња ситуација последица те антисрпске политике.
–Постоји мантра да су комунисти завршили антисрпску политику коју је прије 200 година водила званична политика аустроугасрке монархије, истакао је Селимовић.
Он сматра да Српски национални савјет ради добро на путу да се у Црној Гори сачува српски национални идентитет.
Извор: Срна