Жалбено веће Механизма за кривичне судове у Хагу објавиће у три сата после подне, другостепену пресуду Ратку Младићу, објављено је на сајту Механизма. Процес против Младића траје већ 26 година, откада је подигнута прва, тада обједињена оптужница против њега и Радована Караџића.
Прва слика Ратка Младића после 16 година скривања била је она из Специјалног суда на дан његовог хапшења 26. маја 2011. Дванаест сати раније, зором, лоциран је у Лазареву, селу надомак Зрењанина, у кући једног рођака. Вест да хашки бегунац више није на слободи прво су пренели хрватски медији, да би званична потврда касније стигла из Београда.
-У име РС обавештавам вас да је данас током јутарњих сати ухапшен Ратко Младић у акцији коју су извеле координисано БИА и служба за откривање ратних злочина, изјавио је Борис Тадић, некадашњи председник Србије.
Ратко Младић оптужен је пре потисивања Дејтонског споразума и то за: геноцид, злочине против човечности у БиХ, против цивилног становништва као и за држање припадника мировних снага.
Друга оптужница стиже крајем 1995. године, а терети га за геноцид и злочине на подручју Сребренице. У лето идуће године, Претресно веће МКСЈ издало је налог за хапшење ратног команданта Војске Републике Српске.
Уследиле су године потраге и лажних информација о његовом кретању. Истиниту вест о хапшењу Младића, Запад и регион дочекали су аплаузом, део грађана Србије негодовањем.
-Има у неколико градова окупљања грађана, засад се то држи под контролом. У Београду и Новом Саду, и још неким градовима. Најављена су нека окупљања у наредним данима, рекао је Ивица Дачић, некадашњи министар унутрашњих послова.
Наредних пет дана делило је Ратка Младића од изручења Хагу. Прво појављивање у судници – кратко салутирање, одбијање да саслуша оптужницу, а потом молба да због здравстевног стања веће буде стрпљиво с њим.
-Ја сам генерал Ратко Младић. Ја сам се родио на чисти понедељак 1943. године, истакао је генерал Ратко Младић, некадашњи командант Војске Републике Српске.
У мају 2012. почело је суђење генералу Младићу, а захтев одбране да се ослободи кривице и пусти на слободу је одбијен. Током четири године суђења саслушано је готово 600 сведока и изнето 10.000 доказних предмета. Првостепена пресуда донета је у новембру 2017, а Младић удаљен из суднице због коментарисања поступка.
-Све је ово чиста лаж, изјавио је тада Младић.
Пресуда је изречена после дуже паузе током које је Младићу позлило.
-Судско веће осуђује Ратка Младића на доживотну казну затвора, прочитао је судија Алфонс Ори.
Ратко Младић последњу деценију је у Хагу. Уочи одласка у притвор имао је четири жеље – јагоде, телевизор, неку Толстојеву књигу и да посети ћеркин гроб.
Рођен је 1943. године у селу Божановићи код Калиновика, у Босни и Херцеговини.
Војну академију завршио је у Београду, а службовао је у Македонији и Приштини. Команду у Книну преузима 1991, годину касније у Сарајеву. Био је и командант Војске Републике Српске од 1992. до 1996. године.