Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ПРЕДСТАВНИЦИ 35 ЗЕМАЉА ТРАЖЕ ОД ХРВАТСКЕ: Спровести археолошка истраживања у Јасеновцу, да се саопште подаци о рођењу и смрти жртава!

Пуних шест месеци није се знало које је препоруке Влади Хрватске дала експертска група коју је формирала ИХРА (Међународна алијанса за сећање на Холокауст), почетком јуна, када је обишла Спомен-подручје “Јасеновац”. Сви покушаји чланица ове међудржавне организације да нешто сазнају падали су у воду јер су хрватски званичници препоруке – крили.

Под притиском учесника прошлонедељног заседања ИХРА у Загребу, како сазнајемо од извора блиских организаторима скупа, препоруке су коначно достављене чланицама. Према наводима наших извора, њихово обелодањивање видно је унервозило и онерасположило хрватске домаћине, а ово важно заседање у јавности је остало прећутано.

Шта је то што је експертска група препоручила Загребу и на шта се овај јавно обавезао да ће испунити?

Од Загреба се тражи да измени актуелни Закон о Спомен-подручју “Јасеновац” и промени постојећу концепцију сталне изложбене поставке – објашњава наш извор. – Такође, треба омогућити међународном тиму експерата да изврши археолошко истраживање на терену којим би се дошло до података о свакодневном животу жртава у логору и евентуалних нових експоната. Од хрватског Министарства правде званично се мора тражити приступ подацима о рођењу и смрти жртава јасеновачког система логора смрти, да би се оне идентификовале и откриле њихове судбине. Током периода евалуације, хрватско Министарство културе требало би да формира комитет састављен од међународних експерата из ове области, међу којима ће бити и стручњаци из Србије, Хрватске, БиХ. Њихов задатак биће да подрже и промовишу рад меморијала.

Од Хрватске се захтева и да обезбеди за јасеновачко спомен-подручје и споменик “Камени цвет” Богдана Богдановића заштићени статус на Унесковој листи светске културне баштине, као и да тамошње Министарство културе обезбеди подршку за креирање нове сталне поставке у музеју. Требало би, како се наводи, подстаћи институције попут ЕУ, ИКОМ, Унеско и ИХРА, да финансијски потпомогну израду нове сталне поставке, организовање образовних програма и нове начине комуникације са јавношћу.

Такође се тражи да Загреб гарантује стабилно финансирање за јасеновачки меморијал, да поставка буде доступна широј публици и ђацима, као и да се поставе свеобухватне мапе усташких логора у НДХ са временском линијом из које би се видео редослед догађаја везаних за ужасне злочине током Другог светског рата у хрватској држави. Експертски тим сматрао је неопходним и да се на улазу постави објашњење на хрватском, српском, ромском, јеврејском и енглеском језику.

извор. сербиантимес

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

КРВАВИ ВАСКРС СРПСКИХ ГРАДОВА ТОКОМ ДРУГОГ СВЈЕТСКОГ РАТА: Комунисти наводили бомбе!

СРПСКА СУДБИНА: Драгу Митровићу из Подравања код Сребренице два пута у два рата стављан нож под грло!

ВРАНЕШ ПОЧЕТКОМ 19. ВИЈЕКА: Протјеривање Срба и насељавање муслимана!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

јоацв

МИТРОПОЛИТ ЈОАНИКИЈЕ СА ЗЛАТИЦЕ ПОРУЧИО: Косово старо српско огњиште које не заборављамо!

jovan-erakovic-4

АФОРИЗМИ, ЈОВАН ЕРАКОВИЋ ИЗ БАЊАНА: “Овима што злу крв уносе, ваљало би рећи да се носе”!

слове9

АНДРИЈА МАНДИЋ ТОКОМ РАЗГОВОРА СА НАТАШОМ ПИРЦ МУСАР: Реконструкција Владе у јуну, ускоро и посјета Словенији!

гаврило

ПРИЈЕ 106 ГОДИНА: У логору Терезин умро Гаврило Принцип!

јеленаперовиц

ЈЕЛЕНА ПЕРОВИЋ, ЖЕНСКИ МИЛО: СДТ ми се свети!