Ризна Радовић, која се у Великом рату борила за отаџбину, још је једна од личности које је српски народ препустио забораву. Иако жена, Ризна је у рат кренула представљајући се као мушкарац по имену Стојан, преузевши очево име.
Ризна (Стојана) Радовић рођена је у селу Крпимеју на Лабу код Подујева, на Косову. Због сукоба са Арбанасима, породица се преселила у село Прекопуце код Прокупља, где их је затекао Први светски рат.
Врло брзо Ризна је својом храброшћу и одважношћу успела да заслужи поштовање сабораца. Дуго се препричавао случај када је једним метком убила двојицу непријатељских војника. Учествовала је у многим окршајима са Аустријанцима и Бугарима, а посебно се исказала приликом ослобођења Блаца, у борбама на Јастрепцу и Ристовцу.
У једној борби, два бугарска метка рањавају је у леву ногу, а потом, тако рањену и измучену, бугарски војници чак 15 пута пробадају бајонетом, не би ли одала другове. До ослобођења, наизменично борави у болници и окупационом затвору.
Француски маршал Франше д’Епере одликовао ју је француским Ратним крстом с палмама, а као и остали добровољци, по завршетку Великог рата од краља Александра добија пет хектара ораница у близини Суботице.
Умрла је 1939. године и сахрањена је на српском војничком гробљу у Дудовој шуми. Иако недовољно позната, Ризна је својом храброшћу оставила траг у историји Србије.
Извор: сербиантимес