Агенција за спречавање корупције (АСК) саопштила је “Дану” да су покренули поступак провјере података из извјештаја о приходима и имовини бившег јавног функционера Зорана Лазовића. Како наводе, тај поступак је у току, те самим тим о резултатима провјере се не може говорити.
“Дан” је јуче објавио да је породица Лазовић понудила јемство за њиховог члана Петра, који је ухапшен средином јула због сумње да је дио криминалне групе одговорне и за међународни шверц кокаина, те да је, између осталих, дио криминалне групе коју је наводно оформио Радоје Звицер. Лазовићева породица је као јемство понудила три некретнине чија је вриједност 1.139.289 еура и 100.000 у кешу, којима Вишем суду у Подгорици гарантују да ухапшени тајни агент неће побјећи уколико му укину притвор.
Бивши помоћник директора Управе полиције, Зоран Лазовић, као јемство за сина заложио је кућу са помоћним објектом и земљиште, чија је вриједност по процјени од 16. септембра 426.000 евра. Према последњим званичним подацима о имовини и приходима које је Зоран Лазовић пријавио АСК, он је власник или сувласник четири куће. На његово име су 1/1 куће од 250, као и двије од по 31 метар квадратни, а посједује и 2/3 куће од 65 квадрата. На његово име су и плац од 725, пашњаци од 1.709, 190, њиве од 395, 840 и 2.829 квадрата, ливаде од 3.771, 16.132 и 10.888, дворишта од 485, 500 и 243, шума од 1.499, 1.516 и 2.295, као и воћњак од 7.361 метар квадратни. Лазовић је пријавио и да има помоћни објекат од шест квадрата, који је и заложен за слободу сина.
Лазовић је у годишњем извјештају по престанку функције навео да је све некретнине, осим куће од 250 квадрата, наслиједио. Навео је да му је плата у полицији била 1.130 еура, а да је мјесечно од пољопривреде приходовао 2.500, док његова супруга Љиљана има пензију од 336 еура.
Лазовић посједује 11 комада оружја, као и моторно возило марке “тојота”. На банковним рачунима има два штедна улога од 28.788 и 38.416 еура, а АСК је дао сагласност за контролу банковних рачуна.
Осим Лазовића имовину за слободу Петра Лазовића дали су и његов брат и стриц. Ипак, вриједност имовине која је заложена и количина кеша, према оцјени министра без портфеља Зорана Миљанића, јесу разлог који би могао да буде повод за провјеру поријекла имовине, а за то нам је потребан закон.
– Закон о поријеклу имовине је јако важан за овакве случајеве и мислим да у сагласности са Европском комисијом (ЕК) што прије треба да дође пред посланике у Скупштини и наравно буде усвојен. Овај закон је од круцијалног значаја за Црну Гору и свакако да ће олакшати контролу и омогућити да се провјери како је ко дошао до имовине. Високи полицијски функционери свакако подпадају под контролу АСК која се бави имовинским картонима свих функционера тако да под лупом свакако треба да буде и имовина бивших високих функционера. Њихов је задатак да то раде како је прописано законом, а раде ли је, то је већ питање за њих. Они би морали у складу са својим овлашћењима да испитују имовинске картоне без селективности – оцијенио је у изјави за “Дан” Миљанић.