Пише: Перица Ђаковић
Шта нам је ново донио посљедњи (не)формални разговор предсједника Црне Горе Јакова Миатовића и кандидата за премијера, његовог партијског шефа, Милојка Спаића? На први мах рекао бих ништа ново што јавност Црне Горе није знала и прије њиховог најновијег састанка.
Да кренемо редом:
-Ако је судити по изјави мандатара Спајића након разговора са предсједником ЦГ, он у овом тренутку извјесно нема, а то су знале и птице на грани, потребан број посланика за састав нове владе. Спајић је и поред тога ипак оптимиста да ће прикупити неопходни број у другом полувремену датог му мандата. Кандидат за премијера поново се гласно позива на податак да је имао 44 потписа подршке, али како је сам једном приликом рекао, да не зна гдје се та подршка изгубила. Можда би дубински поглед у разговоре које је водио са представницима политичких субјеката, али и поједини медијски наступи његових блиских сарадника могли би му открити тајну гдје нестадоше поменути гласови. Да не понављам наступ у изборној ноћи када је изостала неопходна политичка мудрост са ким ће се, а са ким неће разговарати. Убијеђеност у тој ноћи да имате већину, а и поред јасне чињенице да сте за преко 10 одсто подбацили од планиране подршке (умјесто пројектованих 40 одсто, добили 25,52) није била довољна да изостане еуфорично славље. Једино у тој ноћи је било сигурно да је ПЕС најача странка избора и да ће имати предност за састав владе.
-Спајић изгледа позива да 44 посланика прво подрже избор Бечића за предсједника Скупштине, желећи вјероватно да избјегне подршку посланика из ДПС коалиције, јер сам лидер Демократа јавно је рекао да уз такву подршку неће сјести у фотељу првог човјека Парламента. Зато и отворено питање: Да ли је ово трик који Мицкеј иза брда ваља? А да подсјетим, слично као што је било и са понудом коју је изнио коалицији ЗБЦГ, а када су они прихватили, умјесто њега лидерима ЗБЦГ је господин Ибрахимовић, са партијског скупа Бошњака, поручио да они неће бити у влади. Спајић је дан касније једноставно рекао понуда више не важи. Сад ја вам не верујем, или што би народ рекао “прошла бака са колачима”!
-Спајић у обраћању новинарима није крио да нема комплетну подршку ни у властитим редовима, изостају гласови двије чланице (којима се пријети искључењем из Покрета, али ако се и то деси, то не значи да им се мандати могу одузети), као и посланика Уједињене, па вјероватно и ЦИВИС-а. Док Спајић говори да ће ипак сакупити потребан број посланика у другом полувремену (вјероватно рачунајући и на глас господина Зенке из коалиције ДПС-а, као и представника ХГИ-ја, па још неких блиских Милу Ђукановићу). Интересује ме како ће на евентуалну овакву одлуку реаговати Демократе.
-Спајић није изричито најавио могућност рестарта преговоа са ЗБЦГ, који носи чак 13 посланичких гласова. Само је рекао да би то могло да се деси у каснијем току рада владе. Дакле у преводу на њих и даље не рачуна у 44. Влади, а на новинарско питање да је предсједник Милатовић заговорник да ЗБЦГ буде у влади, лаконски је одговорио – О томе питајте господина Јакова!
-Остаје помало чудно да се након састанка медијима није обратио Јаков Милатовић, који је по свему судећи по повратку из Њујорка био иницијатор (не)формалног састанка у згради Предсједништва. Сигурно да би јавност хтјела да чује од њега директно у чему се сложио са господином Ескобаром. Милатовић је у иннтервјуу датом по повратку из Њујорка, на спомен Ескобара само рекао да је за вријеме свог боравка у САД имао сусрете са више америчких званичника који су на вишим хијерархијским позицијама у америчкој администрацији од Ескобара. Да ли је то одговор на питање да ли је промијенио свој чврсти став пред одлазак у Њујорк, о спољном немијешању у састављање црногорске владе, посао који треба оставити црногорским гласачима, или не, закључите сами. Оно што је Милатовић јасно казао у свом интервјуу Вијестима јесте да нико не може промијенити вољу грађана, па ни ЗБЦГ не може унапријед бити искључена из учешћа у новој Влади.
-Зато остаје отворено питање “шта се иза брда котрља” или “крије ли неку замку састанак Милатовића и Спајића”?