У касним ноћним сатима између 19. и 20. августа, непринципијелним и тајним договором ДПС-а, Демократа и других мањих странака, срушена је 43. влада, упркос свим њеним успјесима, међу којима су највећи потписивање Темељног уговора са Српском православном црквом (СПЦ) и беспоштедна борба против криминала и корупције, саопштено је за “Дан” из кабинета предсједнице Скупштине Данијеле Ђуровић.
Још увијек је неизвјесно шта ће бити са иницијативом за смјену предсједнице Скупштине. Из Демократског фронта (ДФ)речено је незванично за “Дан” да ће одустати од иницијативе уколико успију преговору о формирању нове власти.
С друге стране, из Демократске Црне Горе гласаће за смјену Ђуровић.
Социјалдемократе (СД) су нам саопштиле да ће гласати за, јер се мора ресетовати нова већина након пада владе.
Из Социјалистичке народне партије (СНП) позвали су ДФ да одустане од иницијативе, док нам је из ГП УРА саопштено да ће гласати против.
Из кабинета предсједнице Скупштине наводи се и да је Скупштина Црне Горе под руководством предсједнице Данијеле Ђуровић била прави партнер влади Дритана Абазовића и дом за све посланике, а она лично показивала је велику дозу толеранције управо према својим највећим критичарима.
– Што се тиче иницијативе за њену смјену, нећемо цијенити цјелисходност и легитимност самог акта, али ћемо указати да је дошла у најгорем могућем тренутку за Црну Гору и поновити став да предсједница Ђуровић није прекршила Устав, законе и Пословник Скупштине, већ да је уврштавањем у дневни ред сједнице скупштине тачке о избору чланова Судског савјета и тзв. “зетских закона” само испоштовала вољу већине посланика која је постојала у датом моменту – истиче се.
Из кабинета се додаје да су Ђуровић и посланици СНП-а гласали против онако предложених “зетских закона”, као и да су до краја остали доследни и гласали за све предложене чланове Судског савјета.
– Остављамо подносиоцима иницијативе за смјену предсједнице Ђуровић да размисле да ли је мудро рушити и законодавну власт, након пада 43. владе и свега што се дешава ових дана. За предсједницу Ђуровић и њен рад и резултате, свакако, најмјеродавнији је суд грађана, а остаће упамћено да је на сједници 19. августа од 51 присутног посланика, била једина која се изјаснила против изгласавања неповјерења влади Дритана Абазовића – закључују.