Министар спољних послова Републике Србије Никола Селаковић, гостујући у емисији „Слободна зона“ са Драженом Живковићем, казао је да је исувише озбиљна квалифиакција да би се без доказа могло говорити да се Србија мијешала у изборе у Црној Гори, како је рекао Кривокапић.
–Није ми познато да је Србија на било какав начин утицала на његов избор. За нас је Црна Гора самостална, независна и суверена држава. Од 2006. године идемо различитим путевима, казао је Селаковић и додао да Србија не жели да утиче на изборе у Црној Гори нити ће дозволити да било ко утиче на изборе у Србији.
Селаковић је казао да је увјерен да у будућности постоји много ствари које повезују Србију и Црну Гору
–Прије свега економска питања, али и области инфраструктуре, туризма и транспорта. Али не можете да говорите о одобрим односима када једна држава другој држави протерујете амбасадора. Са стране Србије стоји испружена рука и надамо се да ће неко то препознати и да ће пружити руку. Двије руке су јаче од једне. И Србија и Црна Гора јесу државе коју су стратешки оприједељене за чланство у ЕУ, казао је Селаковић
Истакао је да има много веза између Србије и Црне Горе, личне везе, родбине, некретнине, поријекло.
–То не може да уништи ниједан политички естаблишмент и то је нешто што ће остајати увијек живо између двије државе, нагласио је Селаковић.
Селаковић је нагласио да је регион произвео само 0,5 БДП-а свјетске производње.
Казао је да је за Србију амбасадор Владимир Божовић и да му је ускраћено гостопримство због историјског догађаја који је деценијама уназад проучаван.
–Он то није научио у Београду, он је то научио овдје у Црној Гори. Ви сте видјели да смо ми након тога одговорили реципрочном мјером, а онда смо спустили лопту и повукли одлуку, рекао је он.
Казао је да такав гест није наишао на реципрочне мјере, али „са наше стране немам никакву врсту проблема када је у питању наш потез“.
–Он је за сада наш амбасадор у Црној Гори, казао је Селаковић.
Министар је говорио и о питању Светозара Маровића, казавши да је то питање у домену надлежности министарства правде.
–Чињеница јесте да је то питање које многе у Црној Гори окупира и мучи. Не знам докле је доашо тај предмет, али да се неко тиме бави, свакако се бави, појаснио је Сењлаковић.
Селаковић се осврнуо и на признање Косова и Метохије и мијешање у унутрашња питања Србије
-Ако признате сепаратизам у унутрашњости територије друге државе, то је директно мијешање у унутрашња питања Србије. Немате флагрантнији начин мијешања у унутрашња питања државе, него признавање сецесије. Стојимо на страни темељних пронципа међународног права, а то је да су границе држава неповредиве, а то је начео неповредивости територијалног интегритета, вели Селаковић.
Казао је да Србија поштује територијални интегритет сваке државе и да никада нису стизале изјаве из Србије које повређују територијални интегритет других држава.
–Зато што је нама повријеђен територијални интегритет. Не можемо бити лицемјерни и рећи да негдје поштујемо, а негдје не, казао је Селаковић.
На питање о резолуцији о Сребреници коју је усвојио црногорски парламент и да ли је то покушај да се српски народ означи као геноцидни, Селаковић је казао да вјерује да је то намјера, али је питање да ли ће се том резолуцији то постићи.
–Као људи који се баве политиком, од чијих одлука зависе многе судбине, морамо да буде оријентисани на садашњи и будући тренутак. Оно што радимо данас, имаће добре резултате у временима која долазе. Ви мислите да нису постојали такви предлози и за таквим неким предлозима када је ријеч о Србији? Постојали су и постоје. То неће промијенити ништа. Морамо наставити да радимо за боље сјутра. Оваквим резолуцијама се то не може примијенити, такви акти могу само да нас удаљавају. Поштујемо сваку жртву и клањамо им се, истакао је Селаковић.
Казао је да је српски народ у Хртватској десеткован
–Да ли ми сад треба да доносимо резолуције које ће се бавити тим питањем? Поштујемо и туђе и своје жртве, казао је Селаковић.
Селаковић је на питање Отвореног Балкана рекао да је тај пројекат једна добра идеја за све народе региона.
–Били смо дио једне државе од 25 милиона људи, данас на том простори живи између 17,18 милиона људи и депопулише се. Свијет је постао једно глобално село, казао је Селаковић.
Казао је да је смисао Отвореног Балкан међусобно повезивање и мини алтернатива за ЕУ интеграције које ће трајати дуг период.
-Да се омогући слободан проток роба, људи и капитала је смисао Отвореног Балкана. Онима који буду у Отвореном Балкану биће боље. Веће тржитше, озбиљно веће уштеде, повећање БДП-а, отворити тржиште радне снаге, набраја Селаковић.
Казао је да је бесмислено говорити да је Отворени Балкан прављење „Српског света“
-Па да правимо Српски свет са Албанијом и Сјеверном Македонијом?, упитао је Селаковић.
Селаковић је казао да Србије неколико деценија није имала добросусједске односе са Албанијом и да Отворени Балкан треба да служи за зближавање.
–Нема задржавања на границама, да прискачемо једни другима у помоћ када је то потребно, истакао је Селаковић.