Борд директора Електропривреде треба у наредних 20 дана да Влади достави информацију због чега неће да тражи повећање цијена за потрошаче у Црној Гори у наредној години када због високих цијене увоза струје трпи вишемилионске губитке, наведено је у закључцима које је Влада јуче усвојила.
Они су усвојени на предлог министра капиталних инвестиција Ервина Ибрахимовића чији је ресор припремио информацију о стању у енергетским компанијама. Регулаторна агенције треба да до краја децембра одреди цијене струје за све компаније и ставке на рачуну, а оне би важиле наредне три године.
Ибрахимовић је навео да је обавеза директора да воде рачуна о компанија и повећању прихода, а не да брину о социјалном стању грађана – потрошача електричне енергије.
-Посебно забрињава чињеница која се односи на најављено поступање Одбора директора ЕПЦГ који најављује неповећање цијене електричне енергије. Законско ограничење раста цијене електричне енергије истиче 31. 12. 2022. године при чему треба раздвојити примарну улогу Одбора директора која им је пренијета именовањем, а која се заснива на вођењу рачуна о државном капиталу и остваривању већег прихода у привредном пословању, док се ограничење раста цијене електричне енергије може подвести под социјалну категорију која није у домену њихове надлежности, наведено је у информацији тог министарства.
Након тога, у извјештају слиједи реченица – “Из наведених разлога потребно је скренути пажњу да свако поступа у домену својих надлежности, у супротном треба предузети одређене кораке”, чиме се скреће пажња одбору директора ЕПЦГ да ће сносити одговорност уколико не затраже поскупљење струје а компаније због тога буде лоше пословала.
-Поред овога забрињава већ поменуто кредитно задужење и најава нових непланираних инвестиција, посебно када узмемо у обзир да је куповина сопствених акција ЕПЦГ од стране Владе била усмјерена на повећање ликвидност предузећа, а додатно у тренутку када је остварен негативан пословни резултат упутна је било каква одлука у правцу непланских инвестиција, наведено је у извјештају Министарства чиме се практично доводи у питање намјера ЕПЦГ да купи имовину Жељезаре.
Свака од енергетских компаније има своју ставку на рачуну за струју, а повећање свог дијала тарифе већ су од Регулаторне агенције затражили Црногорски електродистрибутивни систем (ЦЕДИС) и Црногорски електропреносни систем (ЦГЕС). Повећање своје ставке једино до сада није затражила ЕПЦГ, а из борда су то образложили очекивањем да ће ускоро пасти киша и да неће више имати потребе за увозом електричне енергије, као и да би повећање цијена било удар на стандард грађана.
Међутим, министар их је јуче упозорио да није њихов посао да воде рачуна о стандарду грађана већ како да повећају приход компаније.