Предсједник Покрета за промјене Небојша Медојевић навео је да је веома упитна будућност Европске уније, и да је неодлучност европске администрације смањила повјерење грађана у ЕУ.
–ЕУ је још 2014.године блокирала процес проширења, због својих унутрашњих проблема. Сукоби око односа администрације ЕУ и држава чланица су довели до блокаде и од тада постаје јасно да ова политичка творевина иде ка свом нестајању. Године које су прошле само су потврдиле да државе чланице не желе да преносе своју сувереност на бирократске недемократске институције ЕУ. Криза са короном драстично је смањила повјерење грађана ЕУ у бирократске структуре у Бриселу и њена будућност је веома упитна, рекао је он.
Он је истакао, да црногорска политичка и НВО елита не прихватају реалност, и да у овом формату Црна Гора никада неће бити чланица ЕУ.
–Задивљујућа је опијеност и заљубљеност црногорске политичке и НВО “елите” у Брисел и ЕУ. Још увијек не могу да прихвате реалност да се ЕУ у овом формату више неће ширити и да Црна Гора и остала екипа “понављача” никад неће бити чланице ЕУ. Напротив, за сваког реалног и озбиљног посматрача прилика у Бриселу, јасан је и неповратан тренд урушавања утицаја ЕУ на земље чланице и тај тренд се додатно убрзава због тешких последица рата у Украјини и увођења санкција Русији. Са уласком у рецесију, експлозијом цијена енергената, инфлацијом, порастом камата, растом незапослености, повећањем сиромаштва и кризом повећања цијена и несташица хране, могућим новим таласом миграната из гладне Африке, јачаће центрифугалне силе и све већи конфликти између држава чланица и ЕУ, казао је он.
Медојевић сматра, да је зато важно јачање институционалног уређења регионалне сарадње и да Црна Гора као мала и отворена економија има највећи могући интерес да се олакша кретања људи, капитала, роба и услуга у региону.
–Зато је питање снажења и институционалног уређења регионалне сарадње од највећег националног интереса за све земље у региону. Црна Гора као мала и отворена економија има највећи могући интерес да се олакша кретања људи, капитала, роба и услуга у региону. Имајући у виду историјат међусобних односа и повезаност са Србијом, цијеним да би управо ове двије државе могле билатералним споразумима да регулишу међусобну сарадњу која би онда постала модел и за читав регион. Заједнички гранични прелази, малогранични режими кретања, усаглашавање пореских стопа и стопа акциза, заједнички наступи према донаторима и финансијерима великих инфраструктурних пројеката, хармонизација царинских процедура и режима, заједничке инвестиције, наступи на трећим тржиштима, формирање конзорцијума за добијање извозних послова, повезивање државних развојних банака и фондова, повезивање енергетских система и тржишта, додао је он.
Предсједник ПЗП-а, наводи да је у претходних 30 година само мафија имала свој “Отворени балкан” и да је вријеме да поштени грађани и привредници добију свој “Отворени балкан”.
-ЕУ није више никаква алтернатива. Она се полако гаси, јер губи смисао. Као СФРЈ крајем осамдесетих. Сви су знали да је тој држави крај и том формату и да су неопходне или радикалне реформе или миран разлаз. ЕУ нестаје, а проблеми и изазови за државе западног балкана остају. Само прави визионари имају храброст да виде свијет и Европу реалним очима и да покрену нове процесе који ће донијети само добро и привреди и грађанима. Уз максимално поштовање суверенитета и територијалног интегритета сваке државе и добру вољи да сарадња и заједнички рад замјене мржњу и сукобе, закључио је он.
Извор: адриа