Општина Котор ће од Владе Црне Горе тражити објашњење да ли је у случају постављања спомен-плоче на објектима некадашњег логора у Морињу испоштована законом предвиђена процедура, али и, како је најављено, поднијети кривичне пријаве против министара одбране и вањских послова, Рашка Коњевића и Ранка Кривокапића који су у понедјељак, 10. октобра, са хрватским званичницима, открили то спомен-обиљежје.
– Општина Котор ће о овом догађају обавјестити предсједника Владе Црне Горе с обзиром на то да је овај акт урађен од стране два министра, како би се до краја утврдило да ли су испоштоване процедуре у било ком облику. У односу на одговор премијера, предузимаћемо кораке које нам закон налаже. Тражићемо од Владе Црне Горе објашњење да видимо шта је од процедуре урађено, шта није урађено, да ли је све у складу са законом или није. Ја знам да није, али је наша обавеза да тражимо још један пут ту провјеру и вјерујем да ће и Влада Црне Горе по службеној дужности дјеловање два министра, уколико се утврди да није у складу са законом, процесуирати према надлежном тужилаштву, зато што Закон о спомен-обиљежјима јасно каже да “уколико неко постави спомен-обиљежје без претходно спроведене процедуре казниће се казном затвора до три године” – изјавио је јуче за “Дан” предсједник Општине Котор Владимир Јокић (Демократе).
Потврдио је да се Општини Котор нико у име министарстава вањских послова Црне Горе и Хрватске није обраћао са захтјевом за одобравање постављања спомен-плоче у Морињу. Нагласио је да се Општина Котор залаже и ничим не противи томе да се на локалитету Морињ постави спомен-обиљежје, како истиче, у складу са законом и у складу са неспорно утврђеним чињеницама које су утврђене правоснажном пресудом суда Црне Горе.
Покушали смо јуче из Владе Црне Горе да добијемо одговор на питање да ли је донијела одлуку да се на објекте бившег логора ЈНА у Морињу постави спомен-обиљежје, те уколико оваква одлука није донесена, да ли ће донијети одлуку о уклањању ове спомен-плоче, као и да ли ће против лица која су иницирала постављање ове плоче и учествовала у њеном откривању, конкретно министара, бити покренут одговарајући поступак у складу са законом.
Међутим из ПР службе Владе Црне Горе су нам одговорили да је наш упит послат Министарству културе и медија на увид и даљу надлежност, одакле до закључења овог броја “Дана” нијесмо добили одговор.
– Такође, морам да нагласим да сматрам да за све злочине који су почињени на територији бивше Југославије, како на територији Црне Горе, тако и на територији сусједних тада република, неопходно је да се оговорност изведе до краја, како та одговорност не би била колективна. Када кажем одговорност до краја, мислим да се на одговорност морају позвати они који су били тада налогодавци и главни инспиратори тих дешавања. Ту превасходно мислим на предсједника државе Мила Ђукановића, који је у том тренутку био предсједник Владе, који је био један од организатора свих дешавања на просторима бивше Југославије и на крају крајева својим изјавама и својом политиком стварао атмосферу у којој је било очекивано да дође до оваквих злочина – казао је Јокић.
Додаје да ће Општина Котор, имајући у виду специфичност тог питања и његову деликатност, као и укљученост других држава у ово питање, захтијевати од Владе Црне Горе да она омогући и створи предуслове да се постави “законито обиљежје, Што до сада није Влада Црне Горе никада урадила, то јест да се омогући да да дозволу да се постави спомен-обиљежје за догађај који се десио прије мање од 50 година”.
– Закон прописује да спомен-обиљежја за неки догађај могу поставити само ако прође 50 година од тог догађаја, изузетно уколико Влада да сагласност. Дакле, ми ћемо иницирати један захтјев према Влади Црне Горе гдје ћемо тражити да нам дају сагласност, а онда ћемо у даљој процедури видјети са Министарством културе на који начин се може поставити спомен-обиљежје – поручује Јокић.
Инспектори најавили провјеру законитости постављања споменика
У Управи за инспекцијске послове (УИП) на питање да ли ће њихова инспекција извршити контролу у смислу законитости постављања спомен-обиљежја, односно које су ингеренције инспекције у овом случају, истичу да се према одредбама Закона о спомен-обиљежјима, она подижу у складу са Програмом подизања спомен-обиљежја, који доноси Скупштина општине, уз претходну сагласност органа државне управе надлежног за послове културе.
– Како смо из медија упознати са предметним случајем наводно нелегалног постављања спомен-плоче на објекту бившег логора ЈНА у Морињу, Инспекцији за заштиту културних добара прослијеђена су питања која ће се сматрати иницијативом за покретање поступка инспекцијског надзора. Инспектор ће након изласка на лице мјеста и прибављања свих потребних информација од релевантних институција и органа и утврђивања чињеничног стања, предузети управне мјере и радње уколико се утврди да је дошло до повреде одредаба наведеног закона, о чему ће јавност бити упозната – пише у одговору који нам је достављен из УИП-а.
Потпредсједник Општине Котор Синиша Ковачевић (Уједињена Црна Гора) најављује да ће локална самоуправа предузети неопходне мјере у складу са законом да се постављена спомен-плоча уклони.
– Упутили смо писмо премијеру да га обавијестимо о активностима његова два министра, али сам прилично сигуран да он то већ зна. Поднијећемо и кривичне пријаве против министара и употријебићемо све законске могућности да се та табла, која није постављена у складу са законом, уклони. Наши правници раде на томе, значи биће одмах ових неколико дана. То је став Општине – изјавио је Ковачевић јуче за “Дан”.
Иначе, уочи церемоније откривања спомен-плоче дио грађана Мориња био је блокирао прилазни пут, па су званичници до локације стигли путем преко приватних парцела. Морињани су се јуче огласили поручивши да у је “бесправној држави каква је Црна Гора” могуће и то да мјештани једног малог и часног мјеста какво је Морињ, остану последњи на бранику државе и њених институција.
– Када већ институције не раде свој посао ваљано, онда им неко мора показати шта се може а шта не може чињети у овој нашој земљи чуда. А не могу се постављати којекакве спомен-плоче, намијењене било коме а да се притом не стекну законски услови. Мјештани Мориња су то видјели, а требало је да види неко други, и не дозволи појединим, назови министрима, да у својој режији постављају спомен-обиљежја. Јединствен случај је у свијету да министар, какав год, да себи за право да мимо закона, срамно и подло обави овај чин. Мјештани Мориња очекују од Владе Црне Горе, Скупштине Црне Горе, Скупштине општине Котор, па ако треба и од међународних институција, да се изјасне о овом питању и, након јасне и непобитне чињенице, изразе извињење мјештанима Мориња, који су већ деценијама изложени мржњи и омаловажавању због сабирног центра који је тамо постојао, а сада опет треба да буду шиканирани и вријеђани због храброг јучерашњег чина. Послије донесене пресуде, мјештани ће тражити, у складу са законским прописима, да се у центру мјеста постави табла која ће подсјећати будуће генерације на све патње и јад мјештана Мориња у протеклих више од тридесет година – пише у саопштењу мјештана Мјесне заједнице Морињ.
Извор: Дан