Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Монархија: Подршка за особе са оштећеним слухом!

Поводом почетка Међународне недеље глувих, која се ове године обележава од 18. до 24. септембра под темом „Свет у ком глуве особе било где могу да користе знаковни језик“ (A World Where Deaf People Everywhere Can Sign Anywhere), Њ.К.В. Принцеза Катарина, заједно са Краљевским одбором за скрининг слуха, још једном истиче важност подизања свести о заједници глувих особа и озбиљним изазовима са којима се они свакодневно суочавају. Стављање посебног фокуса на рану дијагнозу код деце, уз пружање неопходне подршке и разумевање свима са оштећеним слухом, а посебно глувој и наглувој деци, је од највеће важности.

Да би се видело колико су велике промене које можемо да направимо у животима других људи и како заиста можемо да их променимо на боље, поделићу са вама прелепи видео који ми је послао наш драги пријатељ, др Данијел Ђурашковић Меглер, амерички оториноларинголог српског порекла, који никада није заборавио своју земљу и који нам већ годинама даје савете непроцењиве вредности. Захваљујући њему, можемо да видимо реакцију глувих беба када први пут чују глас својих родитеља, преко уграђених слушних апарата. Невина радост и искрени осмеси на лицима ових малих анђела говоре све, па тако можете и боље разумети зашто сам толико посвећена овом циљу, и зашто толико позивам све да се прикључе и дају своју подршку и допринос. Многе глуве и наглуве особе суочавају се са тешкоћама у свакодневном животу, и нажалост не само с тим већ и са разним облицима дискриминације. То мора да се промени и томе сви морамо да дамо свој допринос. Сваки труд се рачуна, а када смо уједињени у чињењу добра, можемо да постигнемо заиста много. Глувоћа је сама по себи тешка, али уз одговарајућу помоћ и подршку, можемо да олакшамо живот особама са оштећеним слухом. Многи људи се рађају са овом сметњом, али ако се она благовремено открије и правилно лечи, квалитет њиховог живота може да се значајно побољша. Моја Фондација и ја годинама улажемо напоре и инсистирамо да се уведе обавезни преглед слуха новорођенчади, како би, уколико се покаже да беба има оштећење слуха, здравствени систем имао могућност да адекватно и брзо реагује. Верујем да ниједна новорођена беба не би смела да напусти болницу без троминутног теста, како би се поуздано утврдило да нема проблема са слухом. Чврсто верујем да свака болница то треба да има и да родитеље треба охрабривати и подстицати да њихова деца буду прегледана и да буду сигурни да је све у реду, рекла је овом приликом Њ.К.В. Принцеза Катарина.

Међународна недеља глувих је годишњи догађај који обележава глобална заједница глувих, у знак сећања на месец када је први пут одржан Светски конгрес Светске федерације глувих. Важно је да се шира јавност едукује о питањима која су од највећег значаја за заједницу глувих и да се решавају глобални проблеми. Такође, ова недеља је одлична прилика да се изрази јединство и солидарност и да се учврсте достигнућа човечанства. Према подацима Светске федерације, у свету има више од 70 милиона глувих. Више од 80% њих живи у земљама у развоју, а користе више од 300 различитих знаковних језика. У Србији више од 70.000 људи користи знаковни језик као основни начин комуникације. Законско признавање националних знаковних језика је важан корак ка остваривању основних људских права за све глуве особе, што омогућава већу свест о језичким и културним правима глувих.

Принцеза Катарина и Краљевски одбор за скрининг слуха, чији је оснивач Њено Краљевско Височанство, апелују на важност коришћења опреме за рану дијагностику у свим породилиштима, како би се проблеми са слухом уочилину периоду када раном интервенцијом и правилним третманом може да се обезбеди квалитетнији живот. Зато је Принцеза Катарина одлучила да наредни добротворни догађај хуманитарне организације Лајфлајна Канаде, 14. октобра 2023, посвети управо прикупљању средстава за ову важну намену.

Урођено обострано оштећење слуха и глувоћа, као и глувоћа стечена у раном детињству, доводе до смањења емоционалног, социјалног и комуникативног развоја детета. Рана дијагноза слуха је веома важна за почетак ране интервенције. Код глуве и наглуве деце мора се спроводити у првих неколико месеци живота, чиме се омогућава развој и разумевање говора и избегавају трајне последице глувоће и оштећења слуха.

Фондација Њ.К.В. Принцезе Катарине активно ради на испорукама опреме за скрининг слуха болницама у Србији и Републици Српској. На иницијативу Принцезе Катарине, уз подршку Краљевског комитета за скрининг слуха, у претходном периоду широм земље је испоручено више донација, и то се наставља. Овом значајном опремом и увођењем обавезног скрининга слуха новорођених беба, Принцеза Катарина покушава да смањи број трајно глуве деце у Србији.

Такође, у сарадњи са др Данијелом Ђурашковићем Меглером и госпођом Ардис Гарделом, председницом Института Холеи (The Holley Institute) из Детроита у Мичигену, Фондација Њ.К.В. Принцезе Катарине успешно је организовала путовања за децу оштећеног слуха у специјални камп у Детроиту, што је пружило нова знања и искуства не само деци већ и српским наставницима који су их пратили.

 

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ИЗА СЦЕНЕ: Српски манастир Светог Јована Рашког у Враки!

СЛАВА: Данас је АРАНЂЕЛОВДАН!

СРПСКА: Обиљежавање Дана побједе и уласка српске војске у Бањалуку!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

odstupanje-Zidani-most

ИДЕОЛОШКЕ МАГЛЕ: Четничко Антисрпство лидера странке испод цензуса!

dubrovnik-1

НИЈЕСМО ЗНАЛИ, А ТРЕБАЛО ЈЕ: Дубровачка бригада Југословенске Војске у Отаџбини, командант капетан др Нино Свилокос!

radivoje

ИЗА СЦЕНЕ: Академик Радивоје Беровић – “Сјен српског Скадра”!

bajo-stanisicu

ПОГИБИЈА ПУКОВНИКА БАЈА СТАНИШИЋА

vranes

ВРАНЕШАНИ УПОЗОРАВАЈУ: Поједини медији на туђој несрећи скупљају политичке поене, Дарко и Јасмин нијесу се оглашавали када су Маџгаљи убијени!