‘-Српски национални савјет је, у оквиру својих активности, у претходним годинама формирао српске медије: портал „Српске новине“, часопис „Српске новине“, Српски радио, Српску телевизију и Српску књижевну задругу што су били и остали најзначајнији пројекти српског народа на очувању посебности и идентитета у Црној Гори. Наведени пројекти били и су најуспјешнији пројекти националних заједница финансираних од стране државних фондација по Уставом загарантованом праву сходно поглављу „Заштита идентитета, члан. 79“. Претходних пет година бивша власт је готово у потпуности српским организацијама ускратила средства која су им по том основу припадала. Све претходне године опстали смо искључиво захваљујући разумијевању и помоћи Владе Републике Србије без које у Црној Гори не би постојала ниједна активна српска организација. Наша надања да ћемо своја права остварити кроз институције Црне Горе, након промјене власти показала су се очигледно нереална. Разлог за то је што су се све комисије за вредновање пројеката у Фондацијама и Министарствима задржале из старог сазива које и данас контролише бивша власт која их је у свом мандату инсталирала ради бруталне дискриминације српских организација и њихових пројеката, пише Момчило Вуксановић, предсједник Српског националног савјета у писму Здравку Кривокапићу.
Какав је однос према српским организацијама најбоље говоре званичи подаци Министарства правде, људских и мањинских права гдје је званично утврђено да је у Фонду за заштиту и остваривање мањинских права у 2020. години, од подијељених 1.128.000 евра, српским организацијама припало свега 2,55 посто. У другим фондацијма нарочито актуелним министарствима српски пројекти прошли су још горе.
–Очигледна дискриминација посебно је уочљива у Акционом плану за стратегију мањинске политике за период 2021/2022. године Владе Црне Горе гдје се предвиђа да се за српске пројекте обезбиједи свега пет посто средстава, најмање од свих националних заједница, иако Срби представљају најбројнији народ, већи него све друге националне заједнице које користе средства из Фондација за очување идентитета. Српски народ и српске организације имају неотуђиво Уставно право да користе средства пореских обвезника намијењена за очување националног, културног, језичког и вјерског идентитета јер буџет Црне Горе пуне са најмање 30 посто средстава, која су им у протеклом низу година потпуно ускраћена, наводи он.
Вуксановић упозорава Кривокапића.
–Наведене медијске организације које функционишу у оквиру Српског националног савјета су у безизлазној ситуацији, за наше услове са огромним обавезама према повјериоцима и режијским трошковима, посебно према: Агенцији за електронске медије, Радио-дифузном центру, Агенцији за ауторска права, Електропривреди и другим комуналним потраживањима. Стога Вас молимо да нам, уколико постоји могућност, обезбиједите државну помоћ како бисмо сачекали нове конкурсе са надом да ће Влада у будућем времену обезбиједити равноправност српском народу по свим спорним питањима. У противном бићемо принуђени да у најкраћем року у потпуности обуставимо рад што је очигледно и намјера овако бруталне дискриминације. Молимо Вас, да нас о Вашој одлуци, поводом наше молбе за помоћ обавијестите што је могуће прије, закључује он.