До сада смо могли чути за египатске и босанске пирамиде, али ако је веровати доказима које је су приложили локални познаваоци овог феномена све су прилике да се и Србија може похвалити њиховим постојањем. На путу ка ариљском селу Висока, са леве стане уздижу се два пирамидална брда која сваком пролазнику западају у око. Смештена су на истој географској ширини као босанске пирамиде, позицији према звездама а и угао који захватају оне комшијске истовентан је овима у Србији.
– То су врхови мали и велики Остреш, многи их називају ариљске пирамиде не само због шпицастог изгледа, већ и по томе што су сличних и висина и димензија као оне у Босни и Херцеговини. Као деца ми смо се пели на сами врх Остреша и наилазили на бројне мистериозне споменике који су сакривени добуко у шими, као и на неке рупе, налик подземним тунелима које су изгледали језиво. Овде су у неколико наврата вршена бушења ради испитивања терена, а многи верују и да ова два пирамидална брда крију неку енергију – рекао је за РИНУ Драган из села Добраче код Ариља.
Топоними би такође могли да указују на подударности. У близини босанских пирамида је место Високо, а код ариљских село Висока. На том подручју сместила се и Височка бања са много термалних извора што такође може бити још један параметар да се у близини налазе пирамиде, које у свом саставу имају доста шупљина и доста пећина. Два пирамидална брда код Ариља се од околине издвајају оштрим ивицама, а стрме стране воде ка реци Велики Рзав.
– Постоје многи путеви који воде до врха, али њима кроче само алпинисти и планинари. Они који су физички спремни јер су успони јако велики и стрми. Најприступачнија је јужна страна. У летњем периоду има доста гмизаваца, па се не препоручује кретати без неког искуснијег члана посаде. У неколико наврата су вићани и медведи – додао је Драган.
Још увек обавијене велом мистерије, ариљске пирамиде чекају неког ко ће их детаљно истражити и потврдити све ове чињенице. Бројни туристи који се упуте на овај локалитет остају фасцинирани природним лепотама Височког кањона, али и лековитошћу бањске воде. То лечилиште постоји читавих осам векова, а у управо у Височкој бањи су многи пронашли спас.
Извор: Рина Фото: Рина