Хакерски напади под којима се налази систем јавне управе за циљ имају финансијску добит, и ријеч је о ДДОС и Рансомwаре нападима. То је у разговору за Портал РТЦГ објаснио Дејан Абазовић, ИТ стручњак и бивши савјетник за информационе технологије ранијег премијера Здравка Кривокапића. Како каже, ријеч је о врсти злонамјерног софтвера који је дизајниран да блокира приступ рачунарском систему док се не исплати одређена сума новца.
–Један од врста напада и проблема који су се дешавали ових дана су софтвери који су се успјели убацити у мрежу државних органа. То се ради путем мејла тј. отварањем тзв. малициозног мејла са прилозима који се не би смјели отварати, они се на тај начин инсталирају на рачунар. Врши се криптовање информација са рачунара, њихово криптовање и није могуће рачунар покренути у рад без одређеног кључа који служи за њихово декриптовање и враћање рачунара у оперативну функцију, казао је Абазовић.
Додаје да посљедица оваквих напада нијесу компромитовани подаци.
–Ради о врсти хакерске уцјене да се наплаћује откључавање рачунара од стране хакера, који кључ обезбјеђују ако се уплате одређена финасијска средства, казао је Абазовић.
Абазовић је говорећи о другој врсти напада, ДДОС нападима, казао да они за циљ имају онемогућавње комуникације путем интернета између органа државне управе, али и њихову комуникацију са привредом и грађанима.
–ДДОС напади практично онемогућавају комуникацију органа државне управе и са грађанама, привредом и генерално интернет заједницом у свијету. То је нешто што се дешавало и раније и што се рјешавало уз активности редовне које су се спроводиле у органима државне управе. Велику улогу у тој причи имају телекомуникациони оператери који пружају услуге повезивања на интернет гдје су они први ниво заштите. Сви органи државне управе су повезани на интернет путем једне конекционе тачке која се налази у Министарству јавне управе, и таквим нападима се онемогућава комуникација и гуши проток саобраћаја. Посљедице таквих напада су обично немогућност пружања сервиса у датом тренутку, појашњава Абазовић.
Абазовић наглашава да ови напади нијесу неочекивани имајући у виду ситуацију у којој се налазимо, али и збивања на свјетском нивоу.
-Нијесмо предузели ништа да се правовремено заштитимо. На страну то што смо годинама у заостатку када је у питању сајбер безбједност, и са свим оним што би требало у савременом технолошком свијету обезбиједити како бисмо имали сигуран сајбер простор за пословање, комуникацију и све оно за шта се користи, казао је Абазовић.
Објашњава да су се напади могли спријечити до одређене мјере.
-Сајбер безбједност једна је специфична грана ИТ-а која се мора третирати у континуитету 24/7, и ту нема стајања и нема прекида када је у питању борба против таквих ствари. Посебно у тренутку у којем смо, када се води и хибридни рат путем сабјер простора а не само на бојном пољу и то је у данашњем свијету очекивано, то се дешава и дешаваће се и убудуће и томе се мора прићи на одговорнији, организованији и озбиљнији начин него што смо то радили до сад, наглашава Абазовић.
Он указује на неопходност измјена Закона о информационој безбједности.
-Мислим да бисмо требали извући поруке из свега онога што нам се дешава како бисмо све сличне покушаје и ове врсте напада предуприједили а самим тим и могућу штету која се може десити смањили на најмању могућу мјеру. Потребно је усвојити нови Закон о инфиормационој безбједности како бисмо све оно што је на неки начин превазиђено у постојећем закону ажурирали и омогућили и створили организационе и системске претпоставке да на се на неки начин пропише све што је неопходно да се предузме и да се успостави прави систем који може да одговори на ове ствари, казао је Абазовић.
Додаје да смо поприлично заостали када је у питању организација али и едукација професионалаца који се баве овом облашћу, али и едукација свих корисника информационог система.
–Тако да би требало предузети мјере и окренути се овим стварима на прави начин. Мислим да морамо схватити да нас ни у убудуће неће мимоилзазити овакве врсте напада јер се ради о савременом начину ратовања, закључио је Абазовић у разговору за Портал РТЦГ.