Директор Института за јавно здравље Игор Галић казао је да неувођење тоталног закључавања није условљено локалним изборима у Никшићу. Он сматра да су избори у том граду, као и сви претходно одржани, велики епидемиолошки ризик. Поручује и да смо одавно зрели за потпуно закључавање.
–Што се тиче стучног дијела, поготово ИЈЗ, избори у Никшићу нијесу имали везе са локдауном или нашим предлозима. Тако гдје сам ја учествовао није ни било расправа око избора у Никшићу. Од стране епидемиолога предложен је комплетан локдаун, али с обзиром на то да је привреда јако угрожена, они који су доносили одлуку претпоставим да су то имали у виду и да покушавају да сачувају и тај вриједности који је врло неопходан код грађана, рекао је Галић у Јутарњем програму ТВЦГ.
Он је појаснио да су јуче саопштене противепидемијске мјере наставак претходно усвојених, те да ће оне бити евентуално ублажене или пооштрене зависно од њиховог поштовања. На питање може ли се очекивати тотални локдаун након избора у Никшићу, Галић је рекао да смо одавно зрели за потпуно закључавање.
–Што се тиче љекара и епидемиолога, ситуација је јасна. Али стручни људи су и у другом дијелу тима, тако да ће се све сагледавати са различитих позиција, рекао је Галић.
Он је упозорио да ће све мјере бити ригорозније, уколико се не будемо придржавали основних – руке, маска и дистанца. Нигдје се у свијету, како је рекао, више не затварају границе, већ је за улазак неопходан одређени тест.
–Неке земље траже да је стар 72, неке 48, а неке 24 сата. Ове мјере су ригорозније, јер је без ПЦР-а било могуће ући из много више земаља, рекао је Галић.
Казао је да је намјера да се са комшијским земљама не прекида транспорт роба, услуга и кретање грађана.
–С обиром да смо на највећој епидемиолошкој љествици по питању оболијевања у региону, а и нема толико прелазака граница, то је отприлике неко објашњење било, рекао је Галић, наводећи да су дјелимично испоштоване препоруке струке.