Предсједник Мило Ђукановић затражио је да Венецијанска комисија да хитно мишљење о Закону о предсједнику, који је прије два дана вратио Скупштини Црне Горе на поновно одлучивање.
Саопштење савјетника Предсједника Црне Горе за уставни систем и правна питања Бориса Бастијанчића преносимо у цјелости:
Цијенећи интензивну и садржајну сарадњу Црне Горе и Венецијанске комисије, у свјетлу изузетног доприноса који је Комисија дала приликом израде Устава Црне Горе од 2007. године, припреми и доношењу амандмана на исти 2013. године, као и у процесу доношења закона у областима изборног законодавства, правосуђа, људских права и слобода и владавине права у цјелини, Предсједник ЦГ данас се обратио предсједници Венецијанске комисије, Њеној Екселенцији Цлаире Базy Малаурие.
С тим у вези, предсједнк Ђукановић је подсјетио да је дуже од деценију структура обраћања Комисији са различитих државних адреса, уз доминантно заједнички политички интерес већине политичких субјеката у Црној Гори, вођена намјером да се уважавајући мишљења Венецијанске комисије дође до правног, политичког и демократског снажења укупног институционалног оквира у Црној Гори, те да је сама демократска транзиција власти, након одржаних парламентарних избора августа 2020. године, у том тренутку, била један од доказа досегнутог високог нивоа демократске зрелости црногорског друштва.
Међутим, динамичан развој друштвенополитичких догађаја и карактеристичних поступања институција система, од тада до данас, недвосмислено указују да су кључни државни органи превасходно задужени за афирмисање и очување владавине права суочени са све израженијим изазовима, таквим да је њихов рад у пуном капацитету онемогућен или је чак у цјелости блокиран.
Стога, Предсједник Црне Горе је нарочито проблематизовао то што, и поред нефункционисања Уставног суда Црне Горе, одређени носиоци извршне и законодавне власти чине кораке који, рекло би се, залазе мимо ограничене равни њихових Уставом дефинисаних надлежности, за шта је најбољи примјер недавно доношење Закона о измјенама и допунама Закона о Предсједнику Црне Горе, подржано гласовима 41 посланика.
На крају, наглашавајући да би последица могућег поновног изгласавања спорног Закона о измјенама и допунама Закона о Предсједнику Црне Горе на скупштинском пленуму, и његовог ступања на снагу у врло кратком року, могла бити урушавање уставног поретка Црне Горе и универзалних правних вриједности, шеф Државе затражио је да Венецијанска комисија дâ хитно мишљење на овај Закон, који је, како је познато, вратио Скупштини Црне Горе на поновно одлучивање.