У Паризу, Франкфурту и Лондону многи возачи, љути и песимистични, плаћали су јуче два еура или више за литар горива, што је незапамћено и посљедица је рата у Украјини због којег су цијене нафте полетјеле у небо. Због рата у Украјини готово је извјесно, и у Црној Гори ће од уторка цијене горива значајно бити веће. Према јучерашњим подацима са берзе и односа курса долара и еура, литар горива би у Црној Гори могао бити скупљи чак и преко 20 центи. Скупштина до тада не може да усвоји закон који би омогућио Влади да снизи акцизе на гориво.
Тренутно у Црној Гори литар БМБ 98 кошта 1,62 еура, БМБ 95 1,58 еура, еуродизел 1,45 еура и лож уља 1,42 еура.
Раст цијена горива у Црној Гори могао би да се ријеши тако што би Скупштина Црне Горе усвојила закон о акцизама којим би се смањиле акцизе на гориво. Међутим за усвајање једног таквог закона потребна је политичка воља. Потпредсједник Скупштине Црне Горе Страхиња Булајић због тренутних политичких дешавања у држави неће да закаже засиједање парламента. Подсјећамо да је од прошле седмице у скупштинској процедури Приједлог измјена закона о акцизама, чијим би усвајањем Влада могла да смањи акцизе за 20 одсто. Раније је сличан закон Скупштини доставио СД, који траже смањење акциза на гоиво од 25 одсто, а СДП смањење акциза предлаже већ годинама.
Таксисти, на примјер, не желе да возиепразни, попут једнога с којим је АФП разговарао у Паризу.
-Једино што могу учинити је ограничити вожњу кад сам празан. Чекамо на стајалишту да клијенти дођу до нас и више их не тражимо, рекао је Азиз Брахми (38), преноси индеx.хр.
У Лондону је примијећен исти феномен, 10.000 познатих црних таксија, који возе на дизел, не круже улицама него чекају клијенте.
Колин, 55-годишњи достављач, директно је погођен јер му је гориво поскупјело, а приходи му не расту. Одсад радије „шета него да и даље губи новац” због високих цијена: литар горива у понедјељак је коштао 1,61 фунти што је готово два еура.
Цијене горива континуирано расту већ десет седмица. У Француској безоловни бензин 95 прешао је прошле недјеље у просјеку 1,88 еура. Литар дизела поскупио је за недјељу дана за 12 еуро цента и кошта у просјеку такођер1,88 еура по литри.
Но то је само национални просјек, у Паризу или на аутопутевома цијене већ прелазе два еура по литри.
Дизел често кошта колико и бензин, као у Шведској гдје су забиљежене највише цијене у Европи. У понедјељак, цијена дизела у тој држави прешла рекордних 25 круна односно 2,31 еура по литру.
Исто је и у Њемачкој гдје литра горива СуперЕ10, које одговара безоловном бензину 95, сада кошта у просјеку 1,82 еура, а дизела 1,76 еура.