Више саговорника “Спутњика” из Митрополије црногорско приморске саопштило је да информацију како је папа Фрања прихватио позив Дритана Абазовића до посјети Црну Гору треба узети са извјесним резервама, поготово што је то опште мјесто јер свако ко посјети Ватикан зове поглавара Римокатоличке цркве у посјету земљи из које је дошао.
–Папа зна за тај добар обичај да ако има намјеру да посјети неку земљу у којој већинско становништво припада некој другој вјери од оне коју он проповиједа, да би требало да има благослов поглавара те конфесије која је најзаступљенија у тој држави. За долазак у Црну Гору, као државу већинског православног становништва, била би потребна сагласност српског Патријарха и црногорског митрополита. Дакле, ако дође до конкретнијих разговора између Ватикана и владе Црне Горе о евентуалној посјети папе, о томе ће своје виђење дати и Митрополија црногорско приморска и сам патријарх Српске православне цркве, кажу саговорници Спутњика из Митрополије.
Каварић подржава иницијативу Абазовића
Подгорички адвокат Далибор Каварић каже да подржава ииницијативу Абазовића о Црној Гори као међународном мосту и станици за састајање представника различитих религија, култура, традиција, мишљења и демократија.
–Постојање оваквога мјеста у међународној заједници се испоставља као насушна потреба свјетскога мира и поретка као и потреба за обновом међународног, правног, економског и културног субјективитета. Са овога мјеста, дакле, из Црне Горе, би у што скоријој будућности било могуће дипломатски дјеловати у свим кризним подручјима, мјестима међународних и међудржавних конфликата и сукобима на свим дјеловима континента у којима вјеске заједнице имају друштвени утицај. А као што је познато, јудеохришћанска, исламска и будистичка религија покривају готово 4/5 или 90 одсто човјечанства, што говори о огромном и неискоришћеном потенцијалу религијских заједница и њихових вођа у међународним оквирима. На овај начин би се ауторитети вјерских заједница и вјерских лидера користиле на најбољи могући начин у промоцији религије као фактора стабилности и хармоније али и као средство за одржавање међународног поретка. Када је у питању сам позив поглавару Римокатоличке Цркве или високим лидерима других вјерских заједница, ту би се свакако тијесно сарађивало са самим вјерским заједницама и уз поштовање њихових аутономских вјерских правила и протокола, уз уважавање норматива, како оне заједнице која позива другу, тако и позваних вјерских заједница. Државе и владе би у оваквим догађајима имале логистичку, посредничку и техничку улогу у погледу успјешног сервисирања оваквих скупова у будућности, са свим споредним ефектима који би наша држава имала као сигурни мултипликативни ефекат, поручио је Каварић за Спутњик.
Професор Саво Марковић за наш портал каже да је идеју да се у Црној Гори састану лидери водећих свјетских вјерских заједница, коју је изнео Абазовић, схватио не као предизборну озбиљну кампању лидера УРА, већ као предизборни трик.
–Абазовић је млад човјек, очигледно веома амбициозан, али могао би у својим политичким наступима да буде реалнији. Разумљиво да себе превише цијени, али чини ми се да му недостаје реалнија слика о његовој улози, каже професор Марковић.
Када је већ саопштио ту идеју да се сви вјерски лидери свијета састану у Црној Гори, каже саговорник Спутњика, требало је прво, макар куртоазно, да о томе пита самог папу.
–Потом и српског патријарха Порфирија, с обзиром да је Митрополија црногорско- приморска дио Српске православне цркве и да је већина народа у Црној Гори православна. То је, да тако кажем, добар обичај. Чак сматрам да је неозбиљно да се о тој неутемељној идеји разговара на озбиљан начин, поручује професор Марковић.
Извор: спутњик