Директор Фонда за здравствено осигурање Сеад Чиргић поднио је јуче оставку, након што је Влада разријешила Управни одбор те институције, поручујући да дуг од 40 милиона, који је настајао дуже вријеме, намеће потребу да се здравље сагледа и са економског аспекта. Чиргић је казао за “Дан” да је, иако су тежили да се обезбиједи квалитетнија и доступнија здравствена њега, таква оријентација у пракси имала ефекте попут повећаних захтјева осигураних лица за здравственим услугама, све већи стандард и доступност, што доводи до повећања трошкова.
Он је поручио да су рационално трошили новац о чему најбоље свједочи чињеница да имају мање запослених сада него кад је он преузео функцију директора те да имају дефицит кадра.
–Правилником о систематизацији предвиђено је 266 запослених. У Фонду је на дан 31.12.2020. године био запослен 191 службеник, док их је на крају 2016. године било 202, што довољно говори да у Фонду није било незаконитог и нерационалног запошљавања већ да постоји дефицит кадра. Број запослених на крају 2020. године је мањи него у 2006. години (192), а послови су се готово удвостручили, казао је Чиргић
Црногорско руштво се суочило са ситуацијом стално растућих трошкова здравствене заштите, који расту брже од раста БДП-а, што за економску и социјалну политику представља сложен проблем.
–Основно питање за Фонд је било како потребе здравственог система ускладити са расположивим финансијским средствима. Годинама уназад, због неусаглашености потрошње са планираним средствима, свака нова пословна година почињала је дугом и у свакој пословној години је настајао нови дуг, који је додат на већ постојећи доводио до раста дужничке пирамиде која тренутно износи 40.000.000 еура. Стога се наметнула потреба да се здравље сагледа са економског аспекта у смислу одрживог економског развоја јер здравствени систем лошим функционисањем може трајно нарушити цјелокупни друштвени систем, истиче Чиргић.
Он је навео да су информацијама и анализама које је сачинио Фонд показали Влади и Министарству финансија да постоји несклад између потреба здравственог система и средстава која се опредјељују кроз буџет Фонда, те да је неопходно повећати издвајања за здравство, како би се систем здравства у јавном сектору ојачао и унаприједио и како би се ријешили бројни проблеми који су свакодневно ометали његово функционисање.
–Бројним информацијама и анализама које је сачинио Фонд, од којих су најзначајније анализа финансирања система здравства из 2015. године и план санације финансија здравственог система из децембра 2016. године, а које су послужиле као аргументација, утицали смо да се промијени приступ и начин размишљања о здравственом систему у погледу финансијске подршке и то је постигнуто. Буџет за здравствени систем је у периоду од 2015. до 2020. године са 171 милион еура повећан на око 289 милиона, без додатно опредијељених средстава, што је више за 69 одсто, наводи Чиргић.
Чиргић истиче да издаци за трошкове репрезентације за четири године износе 3.203,19 еура, од чега он није имао ниједан рачун за репрезентацију.
–Издаци се, по овлашћењу директора, односе на организацију пословних активности приликом преговора о међународним споразумима о социјалном осигурању и посјета делегација из иностранства. Смањен је број службених возила Фонда, а последња набавка три возила извршена је 2012. године. Директор Фонда посједује Вип картицу по којој нема трошкова мобилне телефоније на терет Фонда јер је услов у тендерском поступку за избор најповољнијег понуђача био да понуђач/оператер уступи Фонду одређени број Вип картица, од којих једну за потребе директора Фонда, а остале за потребе централе, казао је Чиргић.